Marmaray derinlik konusunda ülkemiz vatandaşlarını çok fazla merak içerisinde bırakıyor. Derinlik konusunda yer alan açıklamalarda 60 metre derinlikte olarak dünyanın en derin tüneli listesinin başında yer alıyor. İşte tüm detaylar…

Marmaray derinlik

Asya ile Avrupa kıtasını denizin dibinden birbirine bağlayan Marmaray projesi Üsküdar’da büyük tören ile gerçekleşmişti. 29 Ekim’de açılan bu projeye büyük birçok devlet adamı katılım sağlamıştı.

Marmaray sayesinde Kartal’dan ulaşım sağlayan vatandaş Zeytinburnu’na 37 km mesafeyi Ayrılık çeşmesi üzerinden kesinti olmadan yapacak. Bu yolculuğun ise yerin altında 25 dakika içerisinde gerçekleşeceği biliniyor. Buna ek olarak ise Üsküdar’dan Marmaray’a binen bir kişinin Sirkeci’ye ise 3 dakika sonra varacağı ifade edildi. Ayrıca Marmaray’ın günde 2 milyona yakın yolcu taşıyacağı ifade edilmişti.

Ortalama 5 milyar TL’ye dek gelen bu projede vatandaşlar daha rahat bir ulaşım sağlayacak. İlk binenler 2 TL ödeyecek. Aktarmalı gelenler ise 1.40 TL ödeyecek.

Marmaray derinliği hakkında!

Marmaray derinlik konusunda birçok tartışmaya ev sahipliği yapmıştı. Hayal gibi görünen marmarayın derinliği ise tam 60 metre olarak biliniyor. Böylelikle dünyanın en derin tüneli olduğunu belirtelim. Tüp geçişleri uzunluğu ise 1.4 km olarak açıklanmıştı.

Marmaray projesi teknik detaylar!

Marmaray için metro kesim uzunluğunun 63 km olduğunu ifade edilmişti. Buna ek olarak ise istasyon sayısının 37 adet olduğu ve delme tünel uzunluğunun ise 9.8 km olduğu açıklanmıştı. Aç kapa tünel uzunluğu merak konusu olurken, kısa süre önce son açıklamalara göre 2,4 km olduğu belirtildi. Ek olarak batırma tüp tünel uzunluğu ise 1.4 km oluyor. Yeraltı istasyon sayısı ise tam 3 adet. Araç sayısının ise 440 olarak ifade edildiğini de söyleyelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz