İstanbul’da iki yakayı birbirine bağlayan ve boğazın dibinden geçen demiryolu hattı Marmaray uzunluğu ne kadar? Marmaray uzunluğu 1,4 km olarak biliniyor! İşte detaylar…

Marmaray uzunluğu nedir?

İstanbul’da iki yakayı birbirine bağlayan ve ulaşımı kolaylaştırmak için yapılmış olan Marmaray boğazın dibinde bir demiryolu hattı oluşturuyor. Bu proje için ilk çalışmalar 1987’de başlamıştı.

Tüm gerekli çalışmalar sonucunda böyle bir projenin mümkün olduğunu ve yapılabilir olduğu ifade edilmişti. Şuan yer alan Marmaray tünelinin güzergahı ise en iyi güzergah olarak seçildi. Boğazda yer alan tüp geçişleri ve tünelleri 4 istasyondan ibaret. 2004 yılında başlayan çalışmalar 2009 Nisan ayında Yenikapı ve Sirkeri arkeolojik çalışmalarında yaşanan sıkıntılardan dolayı bugünlere kadar ertelenmişti.

Boğazın dibinde yer alan demiryolu hattı, Gebze-Söğütçeşme ve Halhalı ile Kazlıçeşme arasında banliyö hatları ile birleşiyor. Tüm hatlar için iyileştirme çalışmaları ise henüz dahi devam ediyor. Marmaray İstanbul’u çok fazla etkiledi.

Marmaray tünelinin uzunluğu

Marmaray projesine baktığımızda, Kazlıçeşme’den hemen sonra Yedikule yeraltında seyrediyor. İstasyonlardan biri Yenikapı ve Sirkeci olarak devam ediyor. Üsküdar dan ise geçip, ayrılıkçeşmesinde yeniden zemine çıkıyor ve Söğütçeşme’ye dek ulaşım sağlıyor.

Marmaray tünelinin uzunluğu ise tam 1.4 km olarak ifade ediliyor. Peki sizler Marmaray tüneli hakkında ne düşünüyorsunuz? Devasa bir proje olan bu hattın daha fazla iyileştirme ve istasyon ekleme çalışmaları yapılacağı biliniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz