Sanayi Üretim Endeksi Sanayi üretim İstatikleri

/ 8 Kasım 2017 / 5 / yorumsuz
Sanayi Üretim Endeksi Sanayi üretim İstatikleri

2017 yılının Mart ayında, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olan sanayinin alt sektörlerine göz atıldığında, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde bir önceki aya kı

Mart 2017 Sanayi Üretim Endeksi
2017 Mart ayında sanayi üretimi, bir önceki aya kıyasla yüzde 1,3 oranında artış gösterirken, geçtiğimiz yılın aynı ayı ile kıyaslandığında ise yüzde 2,8 oranında artış gösterdi.
Sanayi Üretiminde Bir Ayda Yüzde 1,3 Artış
2017 yılının Mart ayında, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış olan sanayinin alt sektörlerine göz atıldığında, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde bir önceki aya kıyasla yüzde 2,1 oranında artış gözlemleniyor. Ayrıca imalat ve sanayi sektörü endeksinde de önceki aya kıyasla yüzde 1,6 artış gözlemlenirken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektörü endeksinde yüzde 1,1 oranında düşüş gözlemleniyor.
Sanayi Üretiminde Bir Yılda Yüzde 2,8 Artış
2017 yılının Mart ayında, takvim etkisinden arındırılmış olan sanayinin alt sektörlerine göz atıldığında, madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yüzde 3,8 oranında düşüş gözlemlenirken, imalat ve sanayi sektörü endeksinde yüzde 2,5 oranında artış gözlemleniyor. Ayrıca elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ile dağıtımı sektörü endeksinde de yüzde 7,7 oranında bir artış söz konusu oluyor.
Deri ve İlgili Ürünlerin İmalatındaki Artış
2017 yılının Mart ayında, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinin alt sektörlerine göz atıldığında, bir önceki aya kıyas ile en yüksek orandaki artış deri ve ilgili ürünlerin imalatında gözlemleniyor. Söz konusu artış önceki aya göre yüzde 23,5 oranında olurken, elektrikli teçhizat imalatında yüzde 9,1 oranında artış ve kok kömürü ve rafine edilmiş petrol ürünleri imalatında da yüzde 5 oranında artış görülüyor.
Temel Eczacılık Ürünlerinin İmalatındaki Düşüş
2017 yılının Mart ayında, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayinin alt sektörlerine göz atıldığında, bir önceki aya kıyas ile en fazla düşüş temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında gözlemlendi. Söz konusu düşüş bir önceki aya kıyas ile yüzde 9,9 oranında olurken, tütün ürünleri imalatında yüzde 5,7 oranında, diğer ulaşım araçlarının imalatında da yüzde 4 oranında düşüş gözlemlendi.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.