Pronote Gayrimenkul Danışmanlık’ın Kurucu Ortağı Emir Sezgin tarafından yapılan açıklamalara göre, 2017 yılının Mart ayında yapılan satışlar ile son beş yılın rekoru kırıldı. Konut

Mart 2017’de Konut Satışlarının En Yüksek Olduğu İller
Pronote Gayrimenkul Danışmanlık’ın Kurucu Ortağı Emir Sezgin tarafından yapılan açıklamalara göre, 2017 yılının Mart ayında yapılan satışlar ile son beş yılın rekoru kırıldı. Konut satışlarının en yüksek olduğu iller de açıklamalarda bulunuyor.
2016 Mart Ayına Göre Yüzde 7,3 Artış
Emir Sezgin, Mart ayında yapılan konut satışlarının, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla yüzde 7,3 artış gösterdiğini açıkladı. Ayrıca konut satışlarının da 325 bin 780’e ulaştığını belirtti. Bu sayının neredeyse yarısı, ilk satışlardan oluşuyor. Konut satışlarının yaklaşık yüzde 45’ini kapsayan konutlar ilk kez satıldı.
Konut Satışlarının En Yüksek Olduğu 5 İl
2017 Mart ayının sonuna kadar olan konut satışlarında, satışların en büyük paylarına sahip olan beş il açıklandı. Bu iller sırası ile İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa oldu. Emir Sezgin’in açıklamalarına göre, geçtiğimiz yılın aynı ayına kıyasla İstanbul’da yüzde 1, Ankara’da yüzde 14, İzmir ve Bursa’da yüzde 4 artış görülürken Antalya’da herhangi bir değişim gözlemlenmedi. Ayrıca geçtiğimiz yılın aynı dönemine bakıldığında, illerin sıralamasında herhangi bir değişiklik de söz konusu değil.
Yabancıların Tercih Ettiği İller
2017 yılının Mart ayının sonu itibari ile gerçekleşen konut satışlarından 4 bin 316 tanesi yabancı yatırımcılara yapıldı. 2016 yılının Mart ayı ile kıyaslanan yabancılara yapılan konut satışları, yüzde sekiz düşüş gösterdi. Türkiye’den konut satın alan yabancı yatırımcılar çoğunlukla Irak, Suudi Arabistan ve Kuveyt vatandaşları oldu. 
Yabancı yatırımcıların konut satın alırken tercih ettiği iller İstanbul, Antalya ve Bursa oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.