Mart 2018 İnşaat Maliyet Oranı Verileri Yükseldi

Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK tarafından açıklanan verilere göre inşaat maliyet endeksi verileri bir önceki yıla oranla yüzde 18 seviyesinde yükseliş gösterdi. Yaşanan artışın bir numaralı nedeni ise malzeme endeksi verilerinde yaşanan rekor yükseliş olarak gösterildi. TÜİK tarafından açıklanan inşaat maliyeti endeksi raporu inşaat maliyetlerindeki yükselişin devam ettiğini gösterdi. İnşaat maliyeti endeksi bir önceki aya göre yüzde 1,69 oranında yükselirken bir önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 17,92 olarak belirlendi.

Bina İnşaatı Maliyeti Endeksi Verileri Arttı

Açıklanan verilere göre bina inşaatı maliyeti endeksi verilerinde de artış yaşandığı görüldü. TÜİK bina inşaatı maliyeti endeksi verileri bin önceki aya oranla yüzde 1,65 seviyesinde yükseldi. Bir önceki senenin aynı dönemine göre kıyaslandığında ise yaşanan artış yüzde 17,63 olarak kayıt altına alındı. Malzeme endeksi verileri dikkate alındığında Şubat ayına oranla Mart ayında endeks yüzde 2,28 seviyesinde yükselirken işçilik endeksinde aynı dönemdeki artış yüzde 0,34 olarak belirlendi.

Malzeme Endeksi Yüzde 19 Yükseldi

İnşaat maliyet oranı verilerini bu kadar yüksek çıkmasının bir numaralı nedeni olarak gösterilen malzeme endeksi verileri bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 19,12 oranında yükseldi. İşçilik endeksi ise aynı dönemde yüzde 14,63 seviyesinde yükseliş gösterdi. Bina dışı yapılar için malzeme endeksi verileri 2017 yılının Mart ayına oranla yüzde 20,47 oranında yükseldi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz