Mart 2018 Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

Kira sözleşmeleri genelde 1 yıllık olarak düzenlenmekte olup kira sözleşmesinin yenilenmesi durumunda belirli oranda zam yapılmaktadır. Kira zam oranları konut zam oranı ve işyeri zam oranı olmak üzere iki farklı şekilde uygulanmaktadır. İşyeri kira zam oranı için kira sözleşmesi serbestisi uygulanmakta olup konut zam oranı için yıllık enflasyon rakamları temel alınmaktadır. Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan yıllık enflasyon rakamı Mart ayında kiraları zamlanacak olan kişilere uygulanacak en üst seviye oran olarak kullanılıyor. Peki, Mart 2018 kira artış oranı ne kadar oldu?

Konut Kira Zam Oranı Mart Ayında Ne Kadar Olacak?

Konut kira sözleşmesi Mart ayında dolan ve sözleşmesini devam ettirmek isteyen konut sahipleri kiracılarına TÜİK tarafından açıklanan Mart 2018 enflasyon oranları üzerinden zam yapacaklar. Bilindiği üzere TÜİK her ay bir önceki ayın enflasyon oranlarını açıklamakta olup bu oranlar kira sözleşmelerinden TOKİ zamlarına kadar farklı pek çok alanda kullanılmaktadır. Açıklanan oranlar ile beraber Mart ayında konut kiralarına yapılacak olan zam oranı belirlenmiş oldu. Buna göre yapılacak olan zam oranı yüzde 15,50 olarak belirlendi. Yani Mart ayında konutlarına kira zammı yapılacak olan kiracılar en fazla yüzde 15,50 seviyesinde zam ile karşı karşıya kalacaklar.

2018 Mart Enflasyon Oranları Kaç Oldu?

Yurt içi fiyat endeksi Şubat 2018 zam oranı bir önceki aya oranla yüzde 2,68 seviyesinde yükseliş gösterdi. 2018 Şubat Yİ-ÜFE oranı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 13,71 artarken bir önceki yılın Aralık ayına oranla ise yüzde 3,69 olarak gerçekleşti. 12 aylık ortalama dikkate alınarak hesaplanan ve zam için kullanılan oran ise yüzde 15,50 olarak belirlendi.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz