Mart 2018 Kira Artış Oranı Ne Zaman Açıklanacak?

Kira artış oranlarının hesaplanmasında kullanılan rakamlar her sene Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanmaktadır. TÜİK tarafından belirlenen enflasyon oranları her sene Mart ayı içerisinde açıklanarak ilan edilmekte, taşınmaz sahipleri de kiracıları için yapacakları zam oranlarını bu şekilde öğrenerek uygulamaktadır. Peki, Mart 2018 kira artış oranı ne zaman açıklanacak?

İşyeri Kira Artış Oranı Ne Olacak?

TÜİK kira artış oranı sadece konut kira artış oranı olarak uygulanmaktadır. İşyeri kira sözleşmelerinde uygulanacak olan zam oranları için sözleşme serbestisi kuralı uygulanmakta olup işyerine yapılacak olan zam için karar işyeri sahibine aittir. Yani işyeri kirası için herhangi bir sınırlama uygulanmamaktadır. Ancak işyeri kiracısı dilerse kira sözleşmesine kira zam oranı için belirli bir rakam yazdırarak bir sonraki sene için kötü bir sürprizle karşılaşmaktan kurtulabilirler. Burada önemli olan işyeri sahibi ile kiracının ortak bir konuda anlaşmaya varabilmesidir.

Konut Kira Artış Oranı Kaç Olacak?

2018 yılında uygulanacak olan kira artış oranları 5 Mart 2018 tarihinde açıklanacak. Saat 10.00 itibari ile duyurulacak olan yeni rakamlar 2018 yılında gerçekleştirilecek olan konut kira zam oranları için uygulanacak. Yabancı para ile düzenlenen kira sözleşmelerinde ise sözleşme tarihini takip eden 5 senelik zaman dilimi içerisinde zam yapılması yasak olduğu için herhangi bir zam uygulanamayacak. Kira bedeli üzerinde anlaşamayan taraflar ise uzlaşma davası açma hakkına sahip bulunuyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz