Mart ayında yapılmış olan konut satışlarının sayısı 128 bin 923 olup, 2016 yılının Mart ayı ile kıyaslandığı zaman %10’luk bir artış gözlemleniyor. Mart ayında yapılmış olan 128 bi

Mart Ayında 128 bin Konut Satıldı
Gayrimenkul sektöründeki hareketlilik gün geçtikçe artıyor. Geçtiğimiz yılın Mart ayına kıyasla, 2017 Mart ayındaki konut satışlarında yüzde 10 artış yaşandı. 
Konut Satışları Yüzde 10 Arttı
Mart ayında yapılmış olan konut satışlarının sayısı 128 bin 923 olup, 2016 yılının Mart ayı ile kıyaslandığı zaman %10’luk bir artış gözlemleniyor. Mart ayında yapılmış olan 128 bin 923 konut satışının, 22 bin 443 tanesi, %17,4 gibi büyük bir oran ile İstanbul’a ait oluyor. En büyük pay İstanbul’a ait olup, ardından 15 bin satış ve %11,6 oranlık bir pay ile Ankara geliyor. Ankara’nın ardından üçüncü sırada 8 bin 59 konut ve %6,3 oranında bir pay ile İzmir yerini alıyor. Listenin sonlarındaki iller ise 39 konut satışı ile Bayburt, 12 konut satışı ile Ardahan ve 8 konut satışı ile Hakkari oluyor.
Gayrimenkul Sektörünün Nabzı İstanbul’da Atıyor
Agency Gayrimenkul kurucu ortaklarından Gül Gül, satışların büyük bir oranının İstanbul’a ait olduğunu, bazı bölgelerin de yükselişte olduğunu, “Gayrimenkul sektörünün nabzı İstanbul’da atıyor. Mart ayında İstanbul’da 22 bin 443 konut satışı gerçekleşti. Bu rakamlar ışığında yüzde 17,4 ile en yüksek paya da İstanbul ulaştı. İstanbul’un Esenyurt, Beylikdüzü gibi bölgelerinin yükselişte olduğunu da söylememiz gerekir. Konut satışlarında İstanbul’u Ankara ile İzmir takip ediyor” sözleriyle açıkladı.
Yabancılara Yapılan Konut Satışında Artış Yok
Yabancı yatırımcılara yapılan konut satışlarında 2017 Mart ayında bir yükseliş gözlemlenmediğini fakat artışın beklendiğini belirten Gül, açıklamalarına “Yabancılara satışta aynı seviyede kalındı. Bu tablonun oluşmasında farklı nedenlerin öne çıktığını biliyoruz. Referandum sonrası  Katar ve Suudi Arabistan  gibi ülkelerden Türkiye’ye yatırımlar artacaktır. Önümüzdeki dönemde yabancılara satışların da yükseleceğini düşünüyoruz” sözleriyle devam etti.
 

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.