Mayıs 2018 Kira Artış Oranı Ne Kadar Oldu?

Mayıs ayında kiraları zamlanacak olan kiracılara uygulanacak olan 2018 Mayıs ayı kira artış oranı açıklandı. Bilindiği üzere her ay Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan ÜFE oranlarının 12 aylık ortalaması aynı zamanda o ay kiraları zamlanacak olan kiracılar için uygulanan kira artış oranı olarak kullanılmaktadır. Mayıs ayı için TÜİK tarafından açıklanan rakam ise yüzde 15,36 olarak duyuruldu.

Kiracılara Mayıs Ayında Ne Kadar Zam Yapılacak?

Yani Mayıs ayında kirasına zam yapılacak olan konut kiracıları için ev sahipleri en fazla yüzde 15,36 oranında zam yapabilecek. Kirası bin lira olan bir kişi zamlı kira oranı ile bundan sonra 1.153,60 lira ödeyecek. Ev sahipleri bu tutardan daha fazla kira zammı yapamayacak. İşyeri kira artış oranı ise çıkarılan kanunlar kapsamında 2020 yılına kadar kira serbestisi kararı alındığı için bu kapsam dışında bulunuyor. Yani işyeri kira zam oranı için işyeri sahipleri üzerinde böyle bir sınırlama uygulanmıyor.

Döviz İle Kira Sözleşmesi Yapanlara Zam Yapılacak Mı?

Hayır, yabancı para birimi üzerinden kira sözleşmesi düzenleyen kişiler zaten döviz kuru sürekli olarak yükseldiği için ekstra bir zamla karşı karşıya kalmıyorlar. İmzalanan kira sözleşmesinde bunun aksini belirten bir madde bulunmuyorsa dövizle kira sözleşmesi imzalayan kişilere taşınmaz sahipleri 5 yıl süre boyunca zam yapamıyorlar. 5 yıldan uzun kira sözleşmelerinde kira zammı ÜFE ve emsal taşınmazlardaki kira zam oranları dikkate alınarak hakim tarafından belirleniyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz