REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Mayıs ayı sonuçlarına bakıldığında, ülke genelinde konut fiyatlarındaki artışların Nisan ayına oranı yüzde 1,07 ora

Mayıs Ayında Konut Fiyatlarında Yüzde 1,07 Artış
REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ve REIDIN Emlak Endeksi Mayıs ayı sonuçlarına bakıldığında, ülke genelinde konut fiyatlarındaki artışların Nisan ayına oranı yüzde 1,07 oranında bir artış gösterdi.
Bir Yılda Yüzde 9,96 Artış
Türkiye İş Bankası desteği ile hazırlanan REIDIN – GYODER Yeni Konut Fiyat Endeksi ile REIDIN Emlak Endeksi Mayıs ayı sonuçlarının açıklanması ile birlikte, Mayıs ayındaki konut fiyatlarının, bir önceki aya kıyas ile yüzde 1,07 oranında bir artış gözlemlenirken, geçen yılın aynı dönemine kıyas ile yüzde 2,64 oranında bir artış ve endeksin başlangıç tarihi olan 2010 yılının Ocak ayına kıyas ile yüzde 74,70 oranında bir artış gözlemleniyor.
Senet Kullanımında Artış Var
Markalı projelerden konut satın alanların peşinat, senet ve banka kredisi kullanım oranları incelendiğinde peşinat ve banka kredisi kullanımında düşüş, senet kullanımında da artış gözlemleniyor. Nisan ayında yüzde 18 oranında olan peşinat kullanımı, Mayıs ayında yüzde 15 oranına düştü. Nisan ayında yüzde 47 oranında olan senet kullanımı, Mayıs ayında yüzde 56 oranına yükseldi Nisan ayında yüzde 35 oranında olan banka kredisi kullanımı ise Mayıs ayında yüzde 30 oranına düştü.
Satılık Konut Fiyatlarının Yükseldiği İller
Yıllık artış oranlarına bakıldığında, satılık konut fiyatlarındaki artışın en yüksek olduğu 5 ile sırası ile yüzde 27,78 oranında Balıkesir, yüzde 21,81 oranında Tekirdağ, yüzde 20,63 oranında Çanakkale, yüzde 18,82 oranında Bursa ve yüzde 18,62 oranı ile Zonguldak oldu.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.