Meclis’te kabul edilmiş olan yeni düzenlemenin milyonlarca vatandaşı ilgilendirdiğini belirtelim. İmar planlarında bina yükseklikleri bundan böyle serbest olarak belirlenemeyecek. Artık kamu kurum ve kuruluşları arasında paylaşım erişimi ve kullanımı bedelsiz olacak. İmar planlarında bina yükseklikleri artık serbest bir şekilde belirlenmeyecek.

TBMM Genel Kurulunda kısa süre önce Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin ilk yedi maddesinin kabul edildiği belirtildi. Kabul edilen maddelere göre artık kamu kurum ve kuruluşları arasındaki paylaşım ve erişim kullanımları bedelsiz olacak.

Yerli yabancı gerçek ve özel hukuk tüzel kişilerinin ele alınan coğrafi verilerini toplayabilmesi ve üretebilmesi için bir düzenleme geliyor. Bu düzenlemeye uyulmaması halinde idari para cezası belirlenecek. Ek olarak gece kondu kanunu içinde bir değişiklik yapılması için TOKİ yetkili olacak.

Belediyelerce Gecekondu kanunu kapsamında oluşturulan yada oluşturulması beklenen alanlarda ki uygulamalarda ise söz konusu belediyede oluyor.

İmar planlarında bina yükseklikleri serbest olarak belirlenemeyecek.

Sanayi, ibadet ve tarımsal amaçlı silo yapıları dışında meri imar planlarında serbest yençok olarak belirlenmiş yükselik ve emsal değerleri için bir değişiklik dikkate alınarak son kararı meclis belirleyecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz