20 milyondan fazla kiracıyı mutlu edecek yeni bir düzenleme Meclis’ten kısa süre önce geçti. Kira fiyatlarında oluşan artış yüzde 27 oranından yüzde 16’ya kadar indirildi. Düzenlemenin kabulüyle beraber 1000 TL’lik bir kirada 270 TL olan artış oranı 160 TL’ye kadar indirildi.

Döviz kurlarında yaşanan hareketlilikten dolayı üretici fiyatları artınca Hazine ve Maliye Bakanlığı ayağa kalktı. Bakanlık tarafınca kısa süre önce açıklanmış olan Yeni Ekonomik Programı’na dahil edilmiş bir düzenleme ile beraber kira fiyatlarında oluşan artış ele alınarak Üretici Fiyat Endeksi yerine Tüketici Fiyat Endeksi‘nin kullanılacağı belirtildi. Bakanlığın düzenlemesinin ardından 20 milyondan fazla kiracının gözü 2018 yılının enflasyon verilerine çevrildi. Ocak ayının ilk haftasında o veriler duyuruldu.

Kiraları düşüren düzenleme Meclis’ten geçti

TUİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından açıklanmış olan 2018 yılının Aralık ayı enflasyonunda TÜFE’de yüzde 0,40 Yİ-ÜFE’de ise yüzde 2,22 düşüş görüldü. Aralık ayında yaşanan gerileme sonucu yıllık enflasyon TÜFE’de yüzde 20,30, ÜFE’de de yüzde 33,64 olarak açıklandı. Kira artış oranları konusunda 12 aylık ortalama ÜFE’de 27, TÜFE’de ise 16,33 olarak görülüyor. Fakat enflasyon rakamlarının duyurulmasından hemen sonra kira artış oranları ÜFE değil de TÜFE göre düzenlendi. Özellikle Meslic’ten geçmediğinden dolayı kira artış oranları ÜFE göre devam edeceği söylenmişti. Böylelikle 1000 TL’lik kirada 110 TL fazladan ödeme yapılacağını düşündürüyordu.

Milyonlarca kiracıyı sevindirecek zam oranı görüşmeleri meclisten geçti. ÜFE değil TÜFE göre olacak. Artık bin TL’lik kirada 110 TL daha az kira ödenecek.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz