Mega Müteahhitler Artık Garantili Fon İle Çalışmak İstiyor 

Ülkemizde her geçen gün daha büyük projeler hayata geçirilmeye devam edilirken bu projeleri üstlenen müteahhitler bu süreçte daha az risk üstlenebilmek için artık sigorta ya da özel bir fon sistemi kurulmasını talep ediyor. Tahsilat sürecinde belediyeler ile ya da hükümet ile tahsilat sürecinde sıkıntı yaşamak istemeyen yükleniciler kendilerini sağlama alabilmek adına daha farklı sistemler üzerinde çalışmaya başladı.

123 Milyar Dolar Sınırı Aşıldı

Büyük bütçeli projeleri gerçekleştirmek adına bütçe kaynaklarını kullanmak istemeyen hükümet bu sorunu aşabilmek adına yap işlet kiralaya, yap işlet ve yap işlet devret gibi farklı yöntemlerle ihaleye çıkmayı tercih ediyor. Kamu Özel İşbirliği adı verilen bu yöntem ile şimdiye kadar ihale edilerek imzalanan sözleşme değerinin 123 milyar dolar sınırını aşması yüklenicilerde alarm zillerinin çalmasına neden oldu. Büyük projeler olarak kabul edilen köprü, hava limanı, tüp geçit ve şehir hastaneleri gibi büyük bütçeli projelerde mega müteahhitlere hükümet tarafından ülke bütçesi üzerinden alacak garantisi veriliyor.

Bütçeden Alacak Garantisi Yeterli Gelmiyor 

Verilen Türkiye bütçesi üzerinden alacak garantisine rağmen artık mega projeleri üstlenen yükleniciler yaklaşık 20 – 25 yıllık bir sürece yaklaşacak olan tahsilat sürecini riskli bulduklarını öne sürerek alacakları için fon kurulması ya da sigorta yapılmasını talep etti. Ancak devletin borçları için sigorta yaptırması durumunda yüksek miktarda sigorta primi ödemesi ya da fon kurması durumunda da çifte bütçe yapılması gerekecek. Bu nedenlerle şimdilik bu isteğin gerçekleşmesi çok uzak bir ihtimal gibi görünüyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz