Emlak Komisyonları İçin Standart Uygulamaya Geçilecek 

Emlak sektöründe yaşanan karmaşaya bir son vermek ve sektörde bir düzen oturtmak isteyen hükümet konu hakkında çalışmalarına tüm hızı ile devam ediyor. Konu hakkında açıklamalarda bulunan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, ikinci el konut sektöründe bir dizi düzenlemeye gideceklerini ve çalışmalarda sona gelindiğini açıkladı.

İkinci El Konut Piyasası Baştan Düzenlenecek 

Hatırlanacağı üzere hükümet daha önce de bir başka sorunlu sektör olan ikinci el otomotiv pazarına müdahale etmiş ve bir dizi kanuni düzenleme ile değişiklikler yapmıştı. Buna benzer bir düzenleme de ikinci el konut satışları için düzenlenecek. Yapılacak olan kanuni değişiklikler ile beraber bundan sonra her önüne gelen emlakçılık yapamayacak. Komisyon oranları kanunlar kapsamında belirlenecek ve bu komisyon oranlarının dışında hiçbir şekilde başka isimler altında olsa dahi ek ücret alınamayacak. Böylelikle her emlakçının kendisine göre farklı bir tarife belirleyerek değişik komisyonlar tahsil etmelerinin önüne geçilecek.

Artık Sadece Sertifikası Olanlar Emlakçılık Yapacak 

Emlakçı olarak çalışacak olan kişilerin de artık belirli standartlara sahi olması gerekecek. Bu standartlar arasında en önemlilerinden biri de emlakçıların artık sertifika alma zorunluluğu getirilmesi olarak öne çıkıyor. Artık sadece emlakçılık sertifikası olanlar bu işi yapabilecek ve bu sayede önüne gelen herkesin emlakçılık yapmasının önü kapatılacak. Bakanlık en son konu hakkında sektör temsilcileri ile görüşecek ve ardından taslak meclise sunulacak.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz