Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı’nda değişikliğe gitti. Akılda soru işaretleri bırakan ve gündeme oturan değişiklik ile ilgili açıklama yapan

Melih Gökçek Anıtkabir İmar Planı ile İlgili Konuştu
Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi, Anıtkabir Koruma Amaçlı İmar Planı’nda değişikliğe gitti. Akılda soru işaretleri bırakan ve gündeme oturan değişiklik ile ilgili açıklama yapan Melih Gökçek, halkı yanıltmaya yönelik bir çabanın söz konusu olduğunu belirtti.
Anıtkabir’in Anıtsal, Tarihsel Değeri Tartışmasızdır
Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, yapılan yeni plan değişikliği ile Anıtkabir arazisinde yapılaşmaya imkan sağlandığını belirtti Tezcan Karakuş Candan’ın açıklamaları, 
“Ankara Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 11.05.2016 tarihinde aldığı kararla 1/5000 ölçekli nazım 1/1000 ölçekli Anıtkabir Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Uygulama İmar Planları’nda değişikliğe gidilerek daha önceki planlarda şahsa ait alanların kamulaştırılarak Anıtkabir alanı ile birleştirilmesi hükmü ortadan kaldırılarak, Anıtkabir alanına katılması gereken bu alanın konut alanı olarak kullanılması kararı getirilmiştir. Yani planda kamulaştırıp “B” alanı ile birleştirilmesi hükme bağlanmışken bu hüküm plan değişikliği yapılarak plandan çıkartılmıştır. Yine Anıtkabir Muhafız Bölüğü’nün bulunduğu 37.960 metrekarelik alanda yıkılıp yeniden yapılması durumunda 0.3 emsal 12.50 yüksekliğinde yaklaşık 12 bin metrekarelik yapılaşma öngörülmüştür. Ayrıca, Anıtkabir Tarihi Sit Alanı KAİP’te park alanı olarak gösterilen alan askeri alan olarak belirlenerek yapılaşmayla karşı karşıya bırakılmıştır. Plan, plan yapma tekniği açısından şeffaf değil, meclis kararındaki “C” alanı planda gösterilmemiş.
Her ne sebeple olursa olsun Anıtkabir alanı ne bir kışla nede sağından solundan alanı daraltılarak, konut olarak kullanılması öngörülen bir alandır. Anıtkabir’in anıtsal,tarihsel,simgesel ve özgünlük değeri tartışmasızdır. Tüm dünyaya mal olmuş tarihsel bir alana dair plan ölçeğindeki değişikliler, ben yaptım oldu yaklaşımıyla yapılamaz. Anıtkabir plan değişikliğinin karardan bir yıl sonra askıya çıkartılmasının amacı çok açıktır. Alıştıra alıştıra, adım adım Anıtkabir alanlarını daraltmak” şeklinde oldu.
Melih Gökçek: Algı Oluşturma Çabası İçindeler
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Anıtkabir sınırları dışarısında yer alan park alanındaki 5 katlı askeri lojmanın resmileştirildiğini, yeni bir yapılaşmanın söz konusu olmadığını ve halkı yanıltıp algı oluşturulmaya çalıştığını şu sözleri ile belirtti; 
“Yalan yanlış bilgilerle vatandaşı kandırıp, ortalığı karıştırmak için çabalayan ideolojik kafalar yine iş başındalar. Milli Savunma Bakanlığı bizden talep etti ve yapıldı. Yapılan da haberde bahsedildiği gibi değil. Anıtkabir sınırları dışında bulunan ve mevcutta park alanı olarak ilan edilmesine rağmen orada bulunan 5 katlı askeri lojmanı resmileştirdik” dedi.
Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nun hiçbir şekilde yeni bir yapılaşmaya müsaade etmeyeceğini söyleyen Gökçek, “Yeni bir yapılaşma söz konusu dahi değil. Sadece mevcut askeri lojmanlar resmileşti. Mevcut durum korundu o kadar. Bir kez daha, ideolojik düşünceleriyle hareket eden bir takım oda yöneticileri ve internet siteleri; halkı yanıltarak, algı oluşturma çabası içerisindeler. Ancak yine bilgisiz, yine belgesiz, yine boş çaba içindeler”

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.