Memur Konut Edindirme Yardımı Nedir, Nasıl Alınır?

Memurların konut sahibi olmalarının önünü açmak amacı ile bir takım özel uygulamalar bulunmaktadır. 3320 sayılı kanun Memurlar ve İşçiler ile Bunların Emeklilerine Konut Edindirme Yardımı Yapılması Hakkında yasal düzenlemeleri içermekte olup buna uygun olarak memurlara konut edindirme yardımı ödenmektedir.

KEY Yardımı Kapsamında Memurlara Yapılacak Olan Yardımlar

Madde 8 − Kurumlar Yardıma müstehak memurları için yapacakları yardımı, her ay “Konut Edindirme Yardımı Tahakkuk Bildirimi”ni (Ek: I ) düzenleme suretiyle ve aylıklar meyanında tahakkuk ettirirler.

Konut Edindirme Yardımı Tahakkuk Bildirimi üç nüsha düzenlenir. Birinci ve ikinci nüshaları ilgili Saymanlığa intikal ettirilir. Saymanlıkça birinci nüsha sarf evrakına bağlanır. İkinci nüshalar ise aylar itibariyle tasnif edilerek saklanır.

Yardımın Yatırılması, Bilgilerin Tutulması

Madde 9 − Saymanlar, daireler itibariyle tahakkuk ettirilen aylık yardım tutarlarını tek kalemde ve yardımın ait bulunduğu ayın sonuna kadar Türkiye Emlak Kredi Bankasındaki “Devlet Memurları ve Emeklileri Konut Edindirme Yardımı Hesabı”na yatırmak zorundadırlar.

Paranın yatırıldığına dair makbuzun tarih ve numarası, bildirimin saymanlıkta kalan nüshasının üzerine ayrıca işlenir. Adına yardım yapıtları memurun yardım süresine ve miktarlarına ait bilgiler kurumlarınca tutulur.

İşe Başlama ve İşten Ayrılma

Madde 10 − Memurların yardımları aylıklar meyanında tahakkuk ettirilir. Ay içinde işe başlayan memurların yardımı, işe başladıkları tarihi takip eden aybaşından itibaren yapılır.

Ay içinde görevden ayrılanlarla, yardımdan yararlanma şartlarını kaybedenlere, görevden ayrıldıkları veya yardımdan yararlanma şartlarını kaybettikleri tarihi takip eden aybaşından itibaren yardım yapılması durdurulur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com






_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz