Menkul ve Gayrimenkul Ne Demek?

 

Ekonomik değere sahip olan, para ile ifade edilebilen ya da istendiği takdirde paraya çevrilme imkânı olan tüm mallar menkul ve gayrimenkul olarak sınıflandırılmaktadır. Pek çok kişi tarafından aynı anlamlarda kullanılan bu ifadeler aslında birbirlerinden oldukça farklıdır. Peki, menkul ve gayrimenkul nedir?

Menkul Nedir?

 

Ekonomik değeri bulunan ve bu değer ile ifade edilebilen, parayla ifade edilen ve istenildiği takdirde paraya çevrilebilen, taşınabilir olan her türlü kıymetli materyal menkul olarak kabul edilir. Menkul mallar arasında araba, telefon, uçak, motor ve hisse senetleri gibi mallar yer almaktadır. Bir malın menkul mallar arasında yer alabilmesi için bir değerinin olması ve taşınabilir olması şartları bulunmaktadır.

Gayrimenkul Nedir?

 

Taşınabilir niteliği bulunmayan, paraya çevrilebilen, parayla ifade edilebilen ve parasal değere sahip olan kıymetle materyallere gayrimenkul adı verilmektedir. Bir  materyalin gayrimenkul olarak kabul edilmesi için mutlak suretle taşınmaz olması gerekmektedir. Ancak kanuni olarak incelendiğinde bu konuda tek bir istisna uygulandığı görülmektedir. Gemiler taşınabilir olmasına rağmen menkul değer olarak değil de gayrimenkul mal olarak kabul edilmekte olup bunun nedeni yapı olarak son derece büyük olmalarıdır. Bir değerin menkul mü yoksa gayrimenkul mü olarak kabul edileceği hususunda belirleyici olan önemli etken onun taşınabilir niteliğidir. Parasal değeri olan, para ile ifade edilebilen ve istendiği takdirde paraya çevrilebilen materyal taşınabiliyorsa menkul, taşınamıyorsa gayrimenkul olarak kabul edilir.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz