Meraların Satın Alınması, Meralar satın alınabilir mi?

/ 10 Ocak 2017 / 43.906 / 33 Yorum
Meraların Satın Alınması, Meralar satın alınabilir mi?

 Meralar satın alınabilir mi?

Mera, hayvancılık yapılan suyun derinde olduğu ve engebeli olan arazilerin belirlendiği yerlerdir. Bu araziler mera olarak belirlendiği için orada sadece hayvancılık yapılabilmektedir. Bu arazilerde hayvan yemleri de yetiştirilmektedir.

Mera Arazileri Satışı

Mera olarak belirlenen yerler kamu ortak malı olarak tescil edilen yerlerdir. Bu neden ile meralar özel mülkiyet olmaktadır. Bu sebep ile meraların satışı yapılmamaktadır. Kamu ortak malında yer alan bu alanlarda sadece hayvancılık işleri yapılmaktadır. Devletin bünyesinde olan bu yerler belediyelere verilerek hayvancılıkta kullanılması sağlanmaktadır. Fakat herhangi bir özel arsa yanlışlık ile mera olarak belirlendi ise hemen mahkemeye başvurulmalıdır. Bir arazinin mera olarak belirlenmesi için yetkili bir kurulun oraya gelerek belirli ölçümler yapması gerekmektedir. İlk başta bu arazi engebeli ve ekim biçim işlerine olamayacak bir alanda olması gerekmektedir. Daha sonra bu arsada su derinde olup kolay çıkartılamayacak şekilde olması gerekecektir.

Fakat su çıkan araziler genelde sebze meyve yetiştiren için kullanıldığından mera olarak belirlenmeyecektir. Bir arazi mera olarak devlet tarafından belirlendi ise de artık özel bir mülkiyet olamayacak ve satışı da yapılamayacaktır. Sadece belediyelere verilerek oralarda havyacılık yapılması sağlanacaktır. Devletin mülkü olan meralar mahkemelerce belirlenmekte ve bu arazilere herhangi bir işlem yapılamayacağı gibi alım satım gibi de bir işlem kesinlikle yapılamayacaktır. Aksi takdirde ceza işlemi uygulanacaktır. Bu arazilerde bir icraat yapmaya çalışmak da suç olarak belirlenmiştir. Bağlı olunan belediyeden izin belgesi alınarak hayvancılık yapılacaktır.

Mera, devletin yetkili mecraları tarafından belirlenen ve bazı şartlar tam olduktan sonra belirlenene arazilerdir. Herhangi bir özel mülkiyete satışı yapılamaktadır. Yapılması durumunda büyük bir suç olarak belirlenmektedir.

Meraların Vasfının Değişerek Köylüye 2B Maddesince Satılması

Meralar, şahsi isteklere göre satın alınamaz. Zaten reel olarak mera vasifları satın alınamaz. Devlet politikası olarak bölgedeki planlamalar değişirse, mera arazileri kullanıcılarına 2B Maddesi gereğince açılabilir ve 2 B olarak kullandığınız bölgeyi satın alabilirsiniz. Bunun için kadastronun geçmesi ve yer tespiti yapılması gerekir. Bunun haricinde kişisel oalrak mera olan arazi üzerine ev yaparak satın almaya niyetlenmenin pek bir yararı olmaz.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.

1983 Sakarya/Sapanca Doğumlu Öğrenim Durumu : Sakarya Üniversitesi/Emlak ve Emlak Yönetimi Mezunu İktisat Fakültesi/Kamu Yönetimi Mezunu Emlakdanismanlari.com'da danışmanlık yapıyor

Meraların Satın Alınması, Meralar satın alınabilir mi? (33 Yorum)

 1. Çay yatağının 300 metre uzaklıkta dümdüz arazi su sıkıntısı yok ekilip biçilebilecek arazi ama mera olarak adlandırılmış belediye kum ocağı açtı bunu hangi makamlara bildirip meradan haZineye geçirme şansımız varmı acaba

 2. merhaba hocam, bizim köydeki merayi muhtar parsel parsel bölerek köylüye ev yeri satacağını söylüyor sozde ama oralari seçimde oy almak için koydeki bazı kişilere verecek bunu yapabilir mi

   • Merhaba beni bilgilendirebilirseniz sevinirim köyümüzde daha önce tarla olarak kullandığımız arazi şikayet üzere men oldu mera kaldı biz o merayı nasıl kiralayabiliriz daha önce kullandığımız belli osmanlı senedi var dedem almış ama kadastro geçmeden önce meraya kaldı

 3. Koyumuz artik mahalle oldu. Mera alanlarina ev yapan birkac kisi var. Simdiye kadar bir sorunla karsilasmadilar. Ben usule uygun yaptirmak istiyorum ne yapmam lazim acaba? Cevap verirseniz cok sevinirim.

 4. Büyükbaş Besi için 10 bin dönüm mera kiralamak istiyorum bu konuda danışmana ihtiyacım var siz veya yönlendireceğiniz birisi bana yardımcı olabilir mi

 5. Tapulu arazimizin (10 dönüm) 2 dönümünü mera olarak göstermişler.Halen tarla sürülmekte,ne yapılabilir?..

 6. Babamdan kalan ev var yıllar önce yapilmis hiç tapusu yok mera geçiyor koy sınırları içinde buranın tapusunu alabilirmiyiz

  • Kolay gelsin benim babamdan kalan tapusuz ev tapu kadastro geldiğinde yanlışlıkla köy maresına kaydedildi nasıl geri alabilirim su otlak değil sadece taşlik evin çatısı yıkıldı yardımcı olurmusunuz

   • Merhaba, kadastro ne zaman geldi ve ozaman neden itiraz etmediniz. Kadastro geldikten sonra 3 ay itiraz hakkınız var bu sürede itiraz etmezseniz 10 sene içinde dava açma hakkınız bulunuyor. Bu süreyide geçtiyseniz yapacak bir şeyiniz kalmamış demektir.

 7. Slm bize ait arazimizi 1984 de kastora geçtiğinde mera yazdirmislar bunu alma olasılığımız nedir 0546 218 1290 bili verirseniz sevinirim

  • Merhaba,

   Kadastroya geriye dönük 10 yıllık süreç içerisinde mahkeme yoluna gidilebiliyor. Fakat bu süre geçtikten sonra çok fazla yapılabilecek bir şey yok. Zamanında itirazların yapılması gerekiyor. Yine bir avukatla görüşerek fikir alabilirsiniz.

 8. Şimdi herhangi bir şekilde tapu müdürlüklerinde mera vasfı taşıyan bir yerin satışı olmuyormu ?

 9. Köy meraları tel ile çevrilebilir mi sınırında sığala ağaçları var sahiplenme hakları varmı herkes kullanması lazım diye biliyorum

 10. Merhaba köyümde köy heyeti tarafından 1994 yılı itibariyle yer istedim yer gösterdiler fen işlerinden numara aldım ve ev yeptım köy merası olduğu için mahkemeye verildik ceza almadık fakat vergisini belediyeye düzenli ödüyorum elektriğim var köyümüz mahalle olduğu için mera vasfınıda yitirdi son çıkan 2 b den burayı alabilme şansım varmı beni aydınlatırsanız sevinirim.

  • Merhaba, bunu milli emlakla görüştünüz mü, mera vasfını yitirdiyse araziyi belli bir bedel karşılığında alabilmeniz lazım. Milli emlakla görüşün en sağlıklı bilgiye oradan ulaşabilirsiniz.

 11. Merhaba . 1993 yılında komisyon kararı ile hazine arazisi olarak dağıtılan araziler 2011 yılı itibari ile meraya çıkarılmaya çalışılıyor. Taban suyu 6 metrede ve çok düzenli ve ova şeklinde bir arazi. Komisyon kararı ile meraya çıkarılmaya çalışılıyor. Ne yapmanız lazım . Öneriniz nedir saygılar.

 12. admın mera alanını nasıl kıralayabılırım. en uzun sure olarak agac dıkmek telle cevırmek ve ornek verıyorum 30 yıl sonra sozlesme bıtınce sattın almak ıstıyorum. ev yapmak ıcın bı yardımcı olur musun?

 13. Hayırlı günler arkadaşlar bi soruda benden gelsin dededen kalma bi aracımız var yıllardır ekliyoruz tapu yok yıllar önce dede almış senetle ama yer mera çıkıyor nasıl tapu alırız sağı ve solu da zamanında mera imiş ama yer sahipleri mahke ile tapu larını almışlar bizim dede inat gidip almamış 40 yıllık tarlayı elinden alacaklar degil ya demiş yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba, senetle alınan tapular o bölgede kadastro geçtiyse senedin bir hükmü kalmamıştır. Kadastro geçtiğinde arazinizi zaten kendi üstünüze tapu olarak geçirmiş olmanız gerekiyor. Kadastroya itiraz 10 sene içerisinde yapılabilir 10 sene geçtiyse geçmiş olsun herhangi bir hak talep edemezsiniz.

 14. 1990 yılında kadastro gecen ve bu tespitte satın aldığım kişi adına kullanımındadır şeklinde not düşülüp muhtar ve heyet tarafından imzalanan tapum içinde bulunan 1800 m2 yere bilmeden bir ev ve garaj odunluk vs yaptım. evi yapalı 5 yıl ve yapımı ile birlikte 10 yıl oluyor. şimdi köy muhtarı ile düştüğümüz husumetle evimin mera arazisi içinde kaldığı belirlendi. ancak elli yıldır değişmeyen sınırlar içindedir. mahkemelik oldu keşif vs. arazimde amerikan ceviz dikilidir. ne yapabilirim nasıl hakedebilirim. yardımcı olursanız sevinirim. yatırımlarım arazi değerinin 10 katından fazladır.