Merkez Bankası Kime Ait?

 

1930 yılında özel bir kanun çıkarılarak kurulmuş olan Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası 1930 yılında kamu tüzel kişiliğe sahip devletin finans kuruluşu olarak biliniyor.

Adı Merkez Bankası olsa da aslında diğer bankalardan farklı oldukça fazladır. Mesela bir banka gibi halka kredi veya kredi kartı verme gibi bir çalışma prosedürü içerisinde değildir. Tüzel kamu kuruluşu olmasından dolayı devletin para politikasını yürütmesiyle bilinmektedir. Yani para basımını, devlete danışmanlık yapmayı, basılan paraların piyasaya sürülmesi veya tedavülden kalkması gibi durumlarda işlevini yerine getirmesi olarak tanımlanır. Merkez Bankası kimindir sorusu devletin finans kuruluşu olarak söylemek mümkündür.

Merkez Bankasını Kim Kurdu?

 

Bir nevi baskıdan dolayı zorunlulukla kurulan bir kuruluştur. Osmanlı döneminde İngiltere ve Fransa’ya olan borcun kontrol altında tutulması için yaptırılan bankadır. Kuruluş dönemi Osmanlı zamanında olduğu için ‘’ Osmanlı Bankası, Bank-ı Dersaadet, Bank-ı Şahane ‘’ isimlerini kullanmış daha sonrasında ise günümüze kadar ‘’ Merkez Bankası ‘’ ismiyle gelmiştir. Merkez Bankasının kurucusu Osmanlı’ya dayanıyor.

Merkez Bankasının Sahibi Kim?

 

Merkez Bankasının sahibi tek bir elde değildir. 4 hissesi bulunmaktadır.

2002 yılında yükseltilerek %55 hissesi Hazine Müsteşarlığına aittir. Yani bir kısmı devletindir.

Türkiye’deki yerli bankaların da hisselerinin olduğu bilinmelidir.

Yabancı bankalar ve ayrıcalıklı şirketlerin %6 payı bulunuyor.

Geri kalan kısmı ise Türk Vatandaşlarının ve Türk Ticari şirketlerinindir.

 

 

 

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz