Merkezi ısıtma sistemi nasıl kullanılır? Merkezi ısıtma sistemi ne şekilde çalışır? Merkezi ısıtma sistemi hakkında merak edilenler…

Merkezi sistem ile ısınan dairelerde, her dairenin ne kadar ısıntıdığının öğrenilmesi için ısı pay ölçer kullanılmaktadır. Peki merkezi ısıtma sistemi ne şekilde çalışır? İşte merkezi ısıtma hakkında bilmek istediklerinizi size aktarıyoruz.

Merkezi ısıtma sistemi nasıl çalışır?

Merkezi ısıtma sistemi büyük binalarda çok fazla kullanılan bir ısıtma yöntemidir. Bir merkezden elde edilen ısıtma enerjisi binadaki tüm bağımsız bölümlere dağılması halinde karşımıza çıkıyor. Isı paylaşım yasası kapsamında, merkezi sistem ile ısınmış olan dairelerin pay ölçer kullanması gerekiyor. Enerji verimliliği kanunu çıktıktan sonra merkezi sistemle ısınmış olan binalara bu durum mecburi olarak getirildi.

Sizlerinde bildiği gibi merkezi ısıtma sistemi iki farklı mekanizmadan meydana gelmekte. Birincisi pay ölçer ve diğeri termostatik vana olarak biliniyor. Isı pay ölçer ile ortamdaki sıcaklığı istediğiniz seviyeye getirebilir ve ısı pay ölçer termostatik vanayı ayarlayıp, sıcak suyu kesebilirsiniz. Bu bakımdan ortamın sıcaklığı zevkinize göre ayarlanabilir oluyor.

Bunun yanı sıra ısı pay ölçer daire başı yakıt tüketimini gösterebiliyor. Adil bir dağılım yada %40’a varan yakıt tasarrufu elde etmek mümkün oluyor. Isı faturası artık daire başında çıkmış oluyor. Böylelikle otomatik olarak ısı israfı kesilirken, paranız da cebinizde kalıyor. Artık çok sıcak olunca cam açmayacak, ayarı düşüreceksiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz