Mersin’deki Gayrimenkuller Değerleniyor!

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyenlerin İstanbul dışındaki tercihlerinden biri olan Mersin, ülkemizin emlak piyasasında büyük bir öneme sahip.

Yazlık Arayanların Gözdesi

Türkiye’nin büyük limanlarından birine sahip olan, turizm açısından da büyük önem taşıyan Mersin’in nüfusu iki milyona yaklaşıyor. Bu gelişmelerle şehirdeki gayrimenkul yatırım oranı da artıyor. Özellikle yazlık arayışında olanların ilk tercihleri arasında bulunan Mersin, gelişme potansiyeline sahip.

Satılık ve Kiralık Konut Fiyatları

Mersin’de ortalama 100 metrekarelik bir konutun satış fiyatı 100 bin 564 TL ile 167 bin 576 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Ortalama olarak 134 bin 61 TL diyebiliriz. Kiralık konut fiyatları ise 486 TL ve 810 TL arasında değişkenlik gösteriyor. Ortalama 100 metrekarelik bir dairenin kira bedeli 648 TL oluyor. Kiralanan konutun kendini amorti etme süresi 17 yıl.

2012 Eylül ve 2017 Eylül tarihleri arasındaki süreçte satılık konut fiyatlarındaki değişim oranı yüzde 72’ye kadar çıktı.

En Yüksek Fiyat Artışı Erdemli’de

Mersin’de satılık konut fiyatlarının en fazla artış gösterdiği ilçe Erdemli oldu. Erdemli’de bir önceki aya kıyas ile satılık konutlarda yüzde 1,9 oranında bir fiyat artışı söz konusu oldu. Erdemli’yi ikinci sırada yüzde 1,48 oranında fiyat artışı ile Tarsus, üçüncü sırada yüzde 1,3 oranın fiyat artışı ile Yenişehir takip ediyor.

Erdemli’deki ortalama 100 metrekarelik bir konutun satış fiyatı 100 bin 33 TL ve 166 bin 721 Tl arasında değişkenlik gösteriyor. Kira bedelleri ise 459 TL ve 612 TL aralığında oluyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz