Meskun alan nedir? Meskun alan ne demek? Meskun alan yerleşik alan olarak bilinir. İmar planı kapsamında belirlenmiş olan ve iskan edilen alanlara kısaca meskun alan denilmektedir. Eğer var ise üst ölçek plan kararlarınca yapılmalıdır.

Mesken alan, belediye sınırları kapsamında veya belediye sınırları dışarısında kalmış ancak belediyenin söz hakkı bulunan, imar planı olmayan yerleşmelerin gelişme alanlarını da içerisine almakla beraber sınırları Belediye Meclisleri tarafından karara bağlı alanlar meskun alanları içerisinde yer alır.

Meskun alanlarda yapı şartları bulunmaktadır. Bu şartlar ise şu şekilde ifade ediliyor;

  • Belediyelerin sınırları içerisinde yer alan, planı olmayan yada nüfusu son nüfus sayımına göre 10 Binin altında olan yerlerde,
  • Belediye, belediyelerin sınırları içerisinde olmayan köylerin yerleşik alanları ve yakın çevresi,
  • Belediye ve belediye sınırları dışında ancak belirli kısımlarında belediyenin söz hakkı olan veya olmayan yada yerleşik alan dışındaki iskan dışı alanlarda olmaktadır.

Yerleşik alanlarda meskun için bina yüksekliğinde sınırlamalar bulunmaktadır:

  • Yeni yapılacak olan bir binanın yüksekliği en çok yanındaki binaların yüksekliği kadar olabilir. Bu bakımdan dokuz buçuk metreyi ve üç katı geçmemelidir.
  • Yeni yapılacak binanın yanındaki binalar eğer dokuz buçuk metre ve üç kattan az ise, en az bina yüksekliği altı buçuk metre ve iki katlı olmalıdır.
  • Çatı katı gibi çekme katlar yapılmamalı.
  • Çatı aralarına bağımsız bir bölüm yapılmamalı ve son kattaki bağımsız bölümlere itibatlı piyesler olabilir.
Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz