Meskun nedir? Meskun nelere denir? İnsanların üzerinde oturmuş olduğu ve yapıların yer aldığı arazilere meskun denir. Ayrıca yerleşilmiş olan arazilere meskun mahal adına verilir.

Meskun mahal ne demek?

Vatandaşların sürekli yada geçici bir şekilde oturmuş olduğu, herhangi il, ilçe, köy gibi yerleşim alanlarında su, yol, atık yönetimi, elektrik gibi ortak kamu hizmetlerinden faydalandıkları yaşam alanlarına kısaca meskun mahal denmektedir. Yönetmenlik kapsamında alanların bitişine dek 500 mt mesafe içerisinde yer alıyorsa, meskun mahal adı kullanılır.Ayrıca kişilerin yaşamış olduğu yerleşim birimi olarak ifade edilen meskun mahallere yönelik hukuki düzenlemeler, tanımsal olarak ciddi bir alana kadar uzanır.

Bu bakımdan kendi başına meskun sahalarının kullanımı için bazı sınırlamalar için bir kanun metni bulunmuyor. Kanunlarda meskun sahalara yönelik yerleşim birimleri ve bunları kullanmaya yönelik bazı sınırlamalar ise kanun kapsamında değerlendirilmektedir. Kanun kapsamında askeri yasak bölgeler, güvenlik bölgeleri kanunu ve beraberinde belediyeler kanunu, bunun dışında çevre kanunu, hatta Devlet İstihbarat hizmetleri ve milli istihbarat teşkilatı kanunu ile imar kanununlarında meskun sahalara yer verilmiştir.

Meskun mahalde ateş cezası bulunuyor!

Meskun mahalde yapılan ateş konusunda 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer aletlere yönelik kanun kapsamında kişilere toplu bir şekilde yaşadıkları mahallelerde yapılan ateş etme eylemini yasaklamıştır. Kanuna uymayan kişilere ise Türk Ceza Kanunun Kabahatlar maddesine göre bazı cezalar verilmektedir. Bu cezalar durum ve fiile göre değişiklik göstermektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz