Yabancıya KDV’siz Konut Satışı

1 Nisan 2017 tarihi itibariyle yabancılara ve gurbetçilere yapılacak olan konur ve işyeri satışlarında KDV bedeli alınmayacak.

KDV’de İndirimler

150 metrekareden büyük olan, yüzde 18 oranında KDV’ye tabi tutulan konutlar için, Eylül ayının sonuna kadar alınacak olan KDV bedeli yüzde 8’e indirildi. Ayrıca, yapı ruhsatı 2017 yılı ve sonraki yıllarda alınan, 150 metrekareden küçük olan konutların tesliminde, arsa metrekare değeri bin TL’ye kadar olan konutlar için alınacak olan KDV bedeli yüzde 1 oldu.
Arsa metrekare değeri bin TL ve üzerinde olan, 150 metrekareden küçük olan konutların satışında da yüzde 8 oranında KDV bedeli alınıyor. Arsa metrekare değeri iki bin TL üzerinde olanlar için söz konusu oran, Eylül sonuna kadar böyle devam edecek. 1 Ekim tarihi itibari ile alınacak olan KDV bedeli yüzde 18 olacak.

Yabancıya KDV Yok

1 Nisan 2017 tarihi itibariyle, çalışma ya da oturma izni alarak altı aydan daha fazla uzun süre yurtdışında yaşayan Türk vatandaşları, Türkiye’de yerleşmiş olmayan yabancı uyruklu gerçek kişiler, Kanuni ve iş merkezi Türkiye’de olmayan ve bir işyeri veya daimi temsilci vasıtasıyla Türkiye’de kazanç elde etmeyen kurumlar için yapılan konut ya da işyeri satışlarında KDV istisnası söz konusu oluyor.

Gurbetçilere KDV Yok

Çalışma ya da oturma izni alarak altı aydan fazla bir süre içerisinde yurtdışında yaşayan Türk vatandaşların KDV istisnasından faydalanabilmesi için bazı koşulların sağlanması gerekiyor. Koşullar; istisna kapsamında teslimin yapılacağı tarihten itibaren geçerli olan yurtdışında çalışma ya da oturma iznine sahip olmak, çalışma ya da oturma iznini istisna kapsamında teslim yapılacak olan tarihten en az altı ay önce almak ve çalışma ya da oturma izninin alındığı tarihle istisna kapsamında telsimin yapılacağı tarih arasında en az altı ay yurtdışında bulunmak olarak sıralanıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz