Mevcut Teşekkül Ne Demek?

Çeşitli bölgelerin; yoğunluk düzenini, çevreden geçen yolları, konumu ve tüm detaylı bilgileri ayrıntıları ile birlikte gözler önüne seren 1/1000 ölçek ile en ince ayrıntıya kadar bilgi sunan ve düzenlenen rapor ile birlikte bir bütün halinde karşımıza çıkan planların tümüne imar planı adı veriliyor. İmar çalışmaları öncesinde ve uzun süreçte bu plandan yardım alınıyor ve tüm bilgiler de bu planda gösteriliyor. İmar planı, daha ferah bir yaşam için gerekli olan çevresel düzenlemelerin yer aldığı raporlar bütünüdür. Daha kaliteli bir yaşam için yapılması gereken düzenlemeler bu plan ile birlikte yönlendiriliyor. Çevresel gelişim ve çalışmalarda tüm detayları gözler önüne seren ve fiziksel yapıya en uygun düzenlemeyi ön gören planların tümü de diyebiliriz imar planı için.

Peki asıl konumuz olan ve başlığımızda da belirttiğimiz mevcut teşekkül nedir?

Bir yapı adasında inşa edildiği tarihte geçerli olan ve belirtilen hükümlere aykırı olmayan, hali hazırda o bölgede uygulanması gereken plan hükümlerine göre ilgili değişikliğin yapılması için korunma altına alınan yapılara verilen addır. İmar planı çalışması yapılırken ve bu planın hazırlık süreci devam ederken hukuka uygun olarak inşa edilmiş binalardan yerine konulacak olan binayı göstermektedir. İlgili plan üzerinden hareket etmek ve bu doğrultuda ilerlemek çevre düzenlemesi için de çok daha uygun olacaktır. Yıkıma gitmek yerine gerekli imar çalışmalarının yapılarak binanın koruma altına alınması çok daha sağlıklı olacaktır. Planın hazırlanması oldukça uzun bir süreçtir ve bu süreç sonunda gerekli düzenlemeler çok daha kusursuz bir şekilde yapılmaktadır ve mümkün olduğunca çok az hata ile uygulamaya konulmaktadır. İmar planı ve mevcut teşekkül çalışmalarının bir bütün olarak ele alındığını da belirtmekte fayda var diye düşünüyoruz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz