Mezar Yerleri Ücretsiz Mi Olacak?

5393 Sayılı Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile beraber mezar yerlerinin ücretsiz olması gündeme taşındı. Verilen 03 Temmuz 2005 Tarihli ve 5393 Sayılı Belediye Kanununda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi meclisten bu şekilde onay alırsa mezar yerleri bundan sonra ücretsiz olacak ve gelir eşitsizliğinin önüne geçilerek vefat eden herkesin eşit şartlar altına defnedilmesinin önü açılacak.

Gelir Eşitsizliği Bundan Sonra Ailelere Yansıtılmayacak

Verilen kanun teklifi kabul edilirse mezar yerlerinin ücretsiz olması nedeni ile bundan sonra zengin – fakir ayrımı olmaksızın vefat eden herkes eşit şartlar altında defnedilecek. Bu sayede vefat eden kişinin ailesi bundan sonra gelir durumundan dolayı mağduriyet yaşamayacak. Kanun teklifi verilmesinin en önemli nedeni ise vefat eden herkesin insanlık onuruna yakışır bir şekilde defnedilmeyi hak etmesi olarak gösteriliyor.

Değiştirilmesi Planlanan Kanun Metni ve Metinde Yapılacak Değişiklik

MADDE 1- 3 Temmuz 2005 Tarihli ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu Altıncı Kısım Birinci Bölüm Madde 79’da “Belediye Tasarrufundaki Yerler” daire 79. maddesinin 1. fıkrası şu şekilde değiştirilmiştir:

“Diğer kanunlarla getirilen hükümler saklı kalmak üzere, mezarlıklar ile belediye sınırları içinde bulunan ve sahipsiz arazi niteliğinde olan seyrangah, harman yeri, koruluk, dinlenme yerleri, meydanlar, bataklık, çöp döküm sahaları, yıkılmış kale ve kulelerin arsaları ve enkazı ve benzeri yerler belediyenin tasarrufundadır ve ücretsizdir.”

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz