Mezarlık yeri nedir? Mezarlık yeri nasıl tespit edilir? Mezarlık yeri cenazelerin defnedildiği yer olarak bilinir ve beraberinde idari tesis binaları, güvenlik odaları, ziyaretçi bekleme alanı ile ibadet yeri veya çeşme gibi otopark alanları da dahil edilir. Peki mezarlık yeri nasıl tespit edilir?

Mezarlık yeri nasıl tespit edilir?

Mezarlık yeri cenazelerin defnedildiği yer olarak bilinir ve beraberinde idari tesis binaları, güvenlik odaları, ziyaretçi bekleme alanı ile ibadet yeri veya çeşme gibi otopark alanları ile morg ve gasilhane gibi birçok alan mezarlık yeri olarak tanımlanmakta.

Mezarlık yerinin seçimiyle alakalı esaslarda mezarlık yerlerinin inşaasına yönelik bazı yönetmenlikler açıklanmış durumda. Açıklanan yönetmenlik kapsamında mezarlık olarak seçilen alanın,  hakim rüzgarların ve akarsuların gittiği yönde ve ulaşımın kolay olacağı yerlerde olma zorunluluğu bulunuyor.

Bataklık veya çukur gibi su birikintilerin bulunduğu yerde mezarlık yapılamaz. Bu bakımdan hafif meyilli düzlükler daha fazla tercih ediliyor.

Toprağın jeolojik vasıfları ile gömülecek olan cesetlerin ayrışması ve su ile hayvanların geçmesine izin verilecek şekilde olması gerekiyor. Bu bakımdan kum ve az miktarda kireçle karışık toprak daha uygun görülmüştür.

Mezarlık yeri seçimi komisyonu!

Yeni kurulması beklenilen mezarlık alanlarının uygun olup olmadığı ve su kaynakları gibi yerleşime yerine olan uzaklığı, rüzgar yönü, arazi şartları ele alınır ve komisyonun hazırlayacağı rapor sonucu il yada ilçe umumi hıfzıssıhha kurullarınca karar verilmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz