Küçük bir toprak parçası üzerinde bir kaç evin inşa edilip basit yerleşim yeri olarak Arapça kökenli mezra anlamı nedir? İşte mezra hakkında merak edilen detaylar…

Mezra ne demektir?

Mezra anlam bakımından ziraat yapılmış olan küçük toprak parçalarına deniliyor. TDK’da yer alan bilgiler neticesinde köken bakımından Arapça olup, ekime elverişli ve hasat edilecek tarla anlamı taşıyor.

Genel anlamda küçük bir yerleşim alanı olup bir kaç evden meydana gelen yerleşim alanı olarak mezra kelimesi kullanılır. Arapça‘da ekilen yer veya tarla anlamına gelmektedir. Osmanlı zamanında daima yaşanılan bir yer olmayan ve ekinlik bir alan olarak kullanılan küçük bir toprak parçasının mali anlamı olarak kullanılıyor.

Osmanlı zamanında ise bunun gibi ziraat topraklarının şartlara ve coğrafi koşullara göre farklı durumlar gösterdiği biliniyor. Bazı bilgilere göre ise mezra olması için su ve mezarlık olma şartı koşulmuştur. Ayrıca bazı şartlarda değirmen olma zorunluluğu da bulunuyor.

Osmanlıda mezra vergisi nedir?

Osmanlı zamanında mezralar için vergi uygulanmaktadır. Gelirin tamamı birden fazla kez timar sahiplerine verildiği söyleniyor. Bu gelire ise hisse adı verilmiş ve birden fazla kişiye ödenmiştir. Ayrıca bu vergilerden bazıları vakıflara verilirdi. Bazı mezralar ise gelirlerini, malikane-pani adı altında paylaştırıyordu.

Mezra hakkında sizlerinde merak ettiği veya diğer sormak istediğiniz sorular varsa eğer, alt kısımdan bizlere yorum yazarak ulaşabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz