Milli Emlak Rayiç Bedeli Nedir, Nasıl Belirlenir?

Mülkiyeti devlete ait olan taşınır ve taşınmaz malların tümü milli emlak olarak kabul edilmektedir. Bu mallar için belirlenen rayiç bedeli ödeyen kişilere ise bu malları kullanma hakkını elde etmektedir. Peki, milli emlak rayiç bedeli nedir, milli emlak rayiç bedeli nasıl belirlenir?

Milli Emlak Rayiç Bedeli Nedir?

Devletin kendisine ait olan taşınır ya da taşınmaz malları kullanmak amacı ile ödenen bedellere milli emlak rayiç bedeli adı verilmektedir. Devletin mülkiyeti altında olan tüm taşınır ya da taşınmaz malların tamamı milli emlak olarak kabul edilmektedir. Ancak bu alanları kullanmaya hak kazanan kişiler bunu kanıtlamaları ve belirlenen emlak rayiç bedelini ödemeleri durumunda bu malları satın alma hakkı elde edebilmektedir.

Milli Emlak Rayiç Bedeli Nasıl Belirlenir?

“Bakanlar kurulunca satış kapsamına alınan Hazineye ait taşınmaz malların değer tespit işlemlerini yapmak üzere;

Taşınmaz malın satışının yapılacağı il veya ilçelerde; il defterdarının başkanlığında, milli emlak dairesi başkanlığı kurulan yerlerde milli emlak dairesi başkanı ve emlak müdürü, olmayan yerlerde milli emlak müdürü, taşınmaz mal mülhak ilçede ise ilçe mal müdürü, bayındırlık ve iskan il müdürü, tarım il müdürü, kültür il müdürü, turizm il müdürü, orman işletme müdürü, orman ve köy ilişkileri baş mühendisi, tapu sicil müdürü, kadastro müdürü, ilgili belediye başkanı, Türk mühendis ve mimarlar odaları birliği il koordinasyon kurulu sekreteri (taşra teşkilatı olmayan illerde Birlik tarafından önerilen temsilci) ve il emlakçılar odası veya derneği başkanından oluşan komisyon tarafından rayiç bedel bulunacaktır.”

Rayiç bedeli sorgulaması sonucunda elde edilen rakam için yapılacak olan rayiç bedeli ödemesi için tarım arazilerinde yüzde 50, tarımsal amaç dışında kullanılan milli emlak için ise yüzde 30 oranında milli emlak rayiç bedeli indirimi yapılmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz