Mimari Rapor Nedir?

 

Mimarisi yapılan yapı ve bina ile ilgili olarak hazırlanan her türlü rapora mimari rapor adı verilmektedir. Projenin gerçekleştirilmesini isteyen işveren tarafından hazırlanan kesin ihtiyaç programı doğa ve arsa dataları ile ilgili olarak yapılacak olan tasarının ele alınma yöntemi ve değerlendirmesinde kullanılacak olan yol haritası olarak ta tabir edilmektedir.

Mimari Proje Raporu Hazırlama 

 

Projede kullanılacak olan malzemelerin kendisi ve özellikleri ile projenin toplam maliyet tavanı, kullanılacak olan yapı teknikleri, maliyet tavanı, inşaatta kullanılacak olan yapım sistemi ile yapının ekonomisi raporun içinde mutlaka olmalıdır. Bu raporların hazırlanmasında çizili belgeler ve bu belgelerin açıklamalarını içeren yazılı belgeler kullanılır. Tüm mimarların birbirleri tarafından çizilen belgelerde aynı standart özellikleri kullanması mimarların birbirlerinin projelerini daha iyi okumalarını sağlarken aynı zamanda hizmet alan kişi ve kurumların da yapılacak olan tasarımı çok daha iyi bir şekilde anlamalarını sağlayacaktır.

Mimari Rapor Nasıl Yazılır?

 

Mimari raporlar son derece detaylı olarak yazılan projelerdir. Bu projelerde yapı bölümleri ve yapı elamanları olmak üzere iki ana gruplandırma yapılır. Tasarlanan binanın bölümlerine ayrılması projenin çok daha anlaşılır olmasını sağlarken aynı zamanda tasnif edilme kolaylığı da sağlar. Kodlama dili olarak ise uluslararası Sbf sisteminden yararlanır. Yine mimari rapor örnekleri için Mimarlar Odası tarafından belirlenen standart pafta düzeninin kullanılması zorunludur. Yine imar durumu ile yönetmeliğe ait olan yorumlar da raporun içerikleri arasında bulunmaktadır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz