Minimum İfraz Şartı

Minimum ifraz şartı ne demektir?

Tapuda yapılabilen değişiklikler arasında bulunan ifraz, ayırma işlemi olarak karşımıza çıkmaktadır. İfraz işleminin yapılabilmesi için gerekli olan gayrimenkulün bağlı bulunduğu belediye kurumuna gerekli olan evrakların temin edilmesi ile başvurulması gerekmektedir.

İfraz işlemlerinin yapılabilmesi için gerekli olan belgeler

1. Ayırma işlemi için serbest mühendislerce düzenlenmiş olan ve uygunluğu kadastro müdürlüklerince kontrol edilerek onay verilmiş ve bir üst yazıya bağlanmış 3 takım dosya içinde değişiklik beyanı, kontrol raporları ve diğer belgeler,
2. Ayrılması istenen taşınmaz malın sahibi olan kişiye ait veya yetkili temsilcilerinin nüfus sureti veya pasaportu.
3. İstenildiği takdirde tapu senetlerinin üzerine yapıştırılmak üzere taşınmaz mal sahibinin son 6 ay içinde çekilmiş 6 x 4 cm. ortalamaya sahip vesikalık fotoğrafı,
4. Taşınmazın bulunduğu alana göre Belediye Encümeni ya da İl İdare Kurulunun aldığı olumlu karar.
5. Taşınmaz malların niteliği bina ise mecburi olarak deprem sigortası aranır.

İfraz işleminde dikkat edilmesi gereken hususlar;

– Taşınmaz malın ayrılması esnasında üzerinde bulunan rehin de ayrılan parçaların değeri oranında bölünerek ayrılan taşınmaz mallara nakli istenir ise, alacaklı ile borçlunun aralarında yapmış oldukları sözleşme de yok ise, talep eden tarafın mahkemeden aldığı ya da alacağı karara göre işlem yapılır.

– Bir taşınmaz maldan kamulaştırma gibi sebepler ile hakların ve sorumlulukların nakline gerek kalmadan bir parçasının ayrımı yapılarak sicilden terki gerekiyor ise, kütük belgesi, taşınmaz malın öteki kısmı için olduğu gibi bırakılır.

Peki, Minimum ifraz şartı nedir?

Minimum ifraz şartı, yapılabilecek en düşük ayırma işlemini ifade etmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz