Miras Bölünmesi Nasıl Olur?

Kişi sağken mal varlığını istediği şekilde paylaştırarak miras bırakma hakkında sahip olurken sağken vasiyetname hazırlamayan kişilerin malları ise kanuna göre paylaştırılıyor. Peki, miras bölünmesi nasıl olur?

Miras Nasıl Bölünür?

Miras bırakan kişinin vefat etmesi ile beraber tüm yakınları yakınlık derecelerine göre mirastan pay alma hakkına sahip oluyor. Miras bırakan kişinin malının birden fazla kişiye kalması durumunda mirasçılar miras paylaşımı yapıyor. Kanunlar yasal mirasçıları belirlerken aynı zamanda her bir yasal mirasçının mirastan alabileceği payı da belirlemiştir. Bu nedenle miras paylaşımı yapılırken her bir mirasçı kendi hakkına düşen pay üzerinden mirastan yararlanır ve bu payların oranına göre miras paylaşımı gerçekleştirilir.

Miras Hukukuna göre yasal mirasçılar şunlardır;

*Mirasbırakanın hısımları

*Kan hısımları

*Evlatlığı ve altsoyu

*Eşi

*Devlet

 

Yasal mirasçılara miras nasıl bölüştürülür? Miras nasıl bölünür?

Sağ kalan eş, birlikte bulunduğu zümreye göre mirasbırakana aşağıdaki oranlarda mirasçı olur.

 

-Mirasbırakanın altsoyu ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte biri,

 

– Mirasbırakanın ana ve baba zümresi ile birlikte mirasçı olursa, mirasın yarısı,

 

– Mirasbırakanın büyük ana ve büyük babaları ve onların çocukları ile birlikte mirasçı olursa, mirasın dörtte üçü, bunlar da yoksa mirasın tamamı eşe kalır.

 

Eş ölünce önce mallar ikiye bölünür, yarısını eş alır.Bu ilk bölüşümdeki pay eşin evlilikten doğan hakkıdır. Miras hakkı değildir. O ayrıca kalandan da verilir. Eş malın 1/4’ü alır, kalanı çocuklar arasında eşit paylaştırılır malın tamamı önce ikiye bölünmeli daha sonra boşanmadaki gibi paylaştırılır. Daha sonra bu kalan mirastan eş tekrar pay alır. Miras nasıl bölünür ile ilgili açıklamalar Türk Medeni Kanunu’nun 499. maddesinde yapılıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz