Miras Hakkından Evlatlık Çocuklar Faydalanabilir Mi?

Türk Medeni Kanun’u yasasında belirtilen miras hakkı kişinin sağ olan eşi ve altsoyu (çocuklar, torunlar, torunlarının çocukları gibi) olanlar eşit derecede miras hakkına sahiptir. Evlatlık alınan çocukta miras hakkından yararlanabilmektedir. Miras durumu olmadan önce kişinin çocuklarından birinin ölmesi durumunda ileride miras söz konusu olduğunda, ölmüş olan çocuğun hakları eşit şekilde diğer altsoylara paylaştırılır.

Altsoylar Miras Hakları

 

Miras bırakacak olan kişinin altsoyu yok ise, kişinin mirasçıları anne ve babası olacaktır. Kişinin anne ve babası eşit olarak miras hakkına sahip olurlar. Eğer miras bırakılmadan önce kişinin annesi ve babası vefat etmiş ise kişini mirasçıları eşit dağılım ile altsoyları alır. Kişinin mirasçısı bulunmadığı durumda ise kalacak olan miras diğer taraftaki kişilere kacaktır.

Evlatlık miras hakkı

 

Evlatlık alınan çocuk birinci derecede mirasçıdır. Evlatlık, kişinin soy bağına eklendiği için miras alma hakkına sahip olur. Evlatlık, evlat edilen ailenin evliliklerinden olan çocukları ile aynı miras haklarına sahip olacaktır. Miras haklarının en temel özelliği evlatlık olan çocuğun tek taraflı mirasçı olmasıdır. Yani evlatlık, miras bırakanın yasal mirasçısı olduğu halde, evlat edilen kişinin evlatlığın yasal mirasçısı olmaz. Evlatlığın vefat etmesi durumunda yasal mirasçıları kişinin kendi annesi babası kardeşi gibi soy bağları yasal mirasçı değildir. Çünkü sadece evlatlık edinilen çocuk ile evlat edinen aile arasında hısımlık ilişkisi söz konusu olur.  Evlatlık olan kişinin eğer varsa kendi kan hısımlarından olan mirasçılığı da devam etmektedir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz