Yasal mirasçılar kanından alan kişilerdir. Kan kısımları, evlatlık ve sağ kalan eş, miras bırakanın ölümü sırasında hayatta olmak ve mirastan yoksunluğu gerektirecek konumda olmamak şartı ile kanuni mirasçı olarak kabul edilir. Medeni Kanunda yer alan mirasçı bırakmaksızın ölen kişinin mirası devlete geçer. Miras hukuku mal paylaşımı oranları eş ve çocuklar arasında aşağıdaki gibi gerçekleşmektedir.

Kanuni mirasçı olarak kabul ediliyor ve Medeni Kanun’a göre veraset ilamının çıkması ardından eş mirasının dörtte birine sahip oluyor. Geri kalan mirasın dörtte üçü ise çocuklara eşit bir şekilde paylaştırılıyor. Miras hukuku mal paylaşım oranlarında eğer çocuk yok ise eş ile beraber anne ve baba mirasçı durumuna geçiyor. ise bu sefer malın yarısına sahip olabiliyor. Kalan yarısı ise anne ve babaya eşit oranda paylaştırılıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz