Miras hukukunda yakınlık derecesi aynı zamanda zümrelerin de derecesini belirliyor. Ölen kişinin en yakını alt soy grubuna girmektedir. Çünkü o kişiler ölen kişi nedeniyle dünyaya gelmiş olurlar. Bu kişiler çocuklar, torunlar, torun çocukları, çocukların torunları şeklinde devam eder. Miras bırakan kişinin alt soyu 1. Zümre mirasçılardır.

Miras hukukunda yer alan üst soylar ise miras bırakan kişinin yakınlığına göre derecelendirilir. Anne, baba, kardeşler, yeğenler, bu kişilerin çocukları, torunlar ve devamı 2. Zümre mirasçılar olarak geçmektedir. 3. Zümre mirasçıları ise ölen kişinin büyükanne, büyükbaba ve çocukları yani ölen kişinin amca, dayı, hala, teyze, kuzen ve devamından oluşmaktadır. 4. Zümre ise büyükanne ve büyükbabanın anne ve babaları ile bu kişilerin alt soyları yer almaktadır.

Medeni kanunun yürürlükte yer alan güncel şekli sadece 3. Zümreye kadar kan hısımlığı kanuni mirasçı olarak kabul edilir. Fakat Medeni Kanunda yer alan 23.11.1990 tarih ve 20704 sayılı Resmi Gazete’de yer alan 3678 sayılı Kanun ile bazı değişiklikler yapılmadan önce 4. Zümre mirasçılığı kanuni mirasçılık olarak geçerliliğini sürdürmektedir. 3678 sayılı olan Kanun 4. Zümreyi düzenleyen 442. maddeyi yürürlükten kaldırmıştır.

Aynı zamanda Medeni Kanunun eski halinde 4. zümreye sadece intifa hakkı tanındığını da belirtelim. Zümre usulünün başka bir özelliği de yer almaktadır. Bu özellik zümreler içerisinde halefiyetler yaşanmasıdır. Kanun bu duruma tabaka içinde halefiyet diyor. Kısacası miras önce zümreye gelir ve tabakalardan hangisi daha yakın ise mirastan o kişi payını alır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz