Ölüme bağlı tasarrufların iptal süreci için açılan davanın miras hukuğunda zamanaşımı sürelerinin ne zaman olduğu konusunda bilgi vereceğiz. Miras hukukunda zamanaşımı süreleri davacının tasarrufu, iptal sebebini ve kendisinin hak sahibi olduğunü öğrendiği zamanda itibaren başlar. Bu süreç bir yıl içerisinde de zamanaşımına uğrar. Miras hukukunda zamanaşımı süreleri vasiyetnamelerde açılma tarihinin diğer tasarruflarda mirasın geçmesi üzerinden, iyi niyetli olan davalar 10 yıl, iyi niyetli olmayan davalara karşı 20 yıl olarak gerçekleşiyor.

Miras hukukunda zamanaşımı sürelerine göre açılan tenkis davası, mirasçıların saklı paylarına zarar geldiğini öğrendikleri andan itibaren bir yıl ve vasiyetname açılma tarihinden miras açılma tarihi üzerinden on yıl geçmesine dair düşünceler yer alıyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz