Önceki yazılarımızda Miras işlemleri, Veraset İlamı, Tapuda yapılması gereken miras işlemleri ile alakalı bilgilere yer vermiştik.Bu yazımızda kısa ve net olarak Miras İntikal işl

Miras İşlemleri Maddi Olarak Ne Kadar Tutar?
Miras İşlemleri Ne kadar Tutuyor?
Önceki yazılarımızda Miras işlemleri, Veraset İlamı, Tapuda yapılması gereken miras işlemleri ile alakalı bilgilere yer vermiştik.
Bu yazımızda kısa ve net olarak Miras İntikal işlemlerinin Mali Yönü yani ne kadar tutttuğunundan bahsedeceğiz.

Miras İntikal İşlemlerinin Parasal Yönü
1. İntikal işlemlerinde; döner sermaye işletmesince belirlenen tarifeye göre döner sermaye ücreti.
2. Elbirliği halindeki tescilli taşınmazların müşterek mülkiyete çevrilmesinde işlem başına 55 TL iştirak halinin bozulması için harç 
3. Mirasçılar arasında taksim işlemi yapılacaksa; emlak beyan değeri üzerinden binde 19,8 (Taksim işlemlerinde harç oranı binde 9,9 dur ancak miras yoluyla oluşan ortak mülkiyetlerin taksiminde harç oranı yüzde 1,98 dir) 
4. Pay temliki yapılacak ise; pay temliki bedelli ise satış olarak kabul edilir. Bundan dolayı, taşınmaz malın emlak beyan değerinden az olmamak kaydı ile ayrı ayrı yüzde 1,65 oranında harç tahsili gerekmektedir. Pay temliki, bir bedel alınmadan bağışlama yolu ile yapılıyorsa kayıtlı değer üzerinden payı temlik alan mirasçıdan yüzde 5,94 oranında harç tahsili gerekir. 
5. Vasiyetnamenin uygulanmasında ise; binde 9,9 oranında tapu harcı ve döner sermaye ücreti alınır.

Kaynak:Emlakdanismanlari.com  

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.