Miras Kalan Arazinin Satışı Nasıl Yapılır?

Miras kalan arazilerin satışı ile ilgili olarak en son yasal düzenlemeler 2014 yılında yapılmış ve bir takım yeni uygulamalar getirilmişti. Ancak yeni getirilen bu uygulamalar tarımsal arazi niteliğine sahip olan arazileri içermekte olup bu kapsam dışında kalan arazilerin satışlarında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır.

Tarımsal Arazi Satışı 

Miras kalan arazinin tarımsal arazi kapsamında olması durumunda ne yazık ki satışı konusunda daha detaylı kurallar uygulanıyor. Türkiye’de tarım arazilerinin sürekli olarak kaybedilmesi ve tarıma elverişli toprakların imara açılması nedeni ile koruma amaçlı olarak çıkarılan toprak koruma yasası kapsamında ne yazık ki artık tarım arazileri istenildiği gibi satılamıyor. Özellikle de yüksek metrekareye sahip olan arazilerde bütünlüğün korunabilmesi adına artık bölünemez eşya niteliği uygulanıyor. Yani mirasçıların itiraz etmesi durumunda dahi bu arazi mirasçılar arasında eşit paylara bölünemiyor ve bütünlüğünün korunması temel alınıyor.

Bölünebilen tarımsal araziler için ise Sulh Hukuk Mahkemelerine açılan davalarda mirasçıların anlaşma sağlayamamaları durumunda hakim miras paylarına göre arazinin paylaşımını yapma hakkını kullanabiliyor. Tarımsal arsa statüsü dışında kalan arsalar için ise uygulanan bu tip prosedürler bulunmuyor. Mirasçılar anlaşmaya vararak arsanın satışını gerçekleştirebiliyorlar. Anlaşmanın sağlanamadığı durumlarda ise mirasçılar arasında oy çoğunluğu aranıyor ve oy çoğunluğunun sağlandığı durumlarda yine hisseli arazinin satışı için çoğunluğun kararına uyulması zorunluluğu doğuyor. Yine isteyen mirasçı kendi hakkını bir diğer mirasçıya devredebiliyor.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz