Miras Kalan Evde Oturma Hakkı Kime Aittir?

Mirasbırakan kişinin vefat etmesi ile beraber tüm mirası yasal mirasçılarına geçer. Yasal mirasçılar arasında mirasın paylaştırılmasına kadar geçen sürede tüm mirasçılar arasında terekede kalan tüm borç ve hakları kapsayan geçici bir ortaklık kurulur. Mülkiyet hakkı elbirliği ortaklığı olarak kabul edilen bu süreçte tüm mirasçıların ortaya çıkan hakları ortak olarak kullanmaları gerekiyor. Peki, bu süreçte miras kalan evde oturma hakkı kime aittir?

Miras Kalan Evde Kim Oturur?

Miras kalan evde yasal mirasçılardan biri otursa dahi diğer mirasçıların buna rıza göstermesi şartı bulunur. Eğer diğer mirasçılar miras kalan evde kendileri oturmak isterse bu durumda yasal yollara başvuruda bulunulması gerekir. Evde oturan mirasçıda yasal olarak konutun hak sahipleri arasında yer aldığı için direkt olarak konuttan tahliye edilmesi söz konusu olamıyor ve diğer miras hakkı sahipleri tarafından ecrimisil davası açılıyor. Yani oturulan konut bedelinin kira bedeline eş olacak bir değer tazminatı davası açılıyor ve bu kişinin diğer mirasçılara hakkı olan kira bedelini ödemesi gerekiyor.

Tahliye Davası Açılabiliyor

Diğer yasal mirasçılar konutun boşaltılmasını isterlerse bu durumda taşınmazın bağlı olduğu Kaymakamlık üzerinden ziynetliği tecavüzden tahliye davası açarak konutun boşaltılmasını sağlayabiliyor. Ancak bu davanın açılabilmesi için miras kalan taşınmazda oturan mirasçı aleyhine tapu kütüğünde herhangi bir şerh kaydının bulunmaması şartı aranıyor.

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz