Miras Kalan Kişinin Yapması Gerekenler

Malvarlığı olan kişinin vefat etmesi durumunda üzerine kayıtlı olan bu malvarlığı yasal olarak mirasçılarına devredilir. Kişinin malvarlığında olduğu gibi borçları da yasal mirasçılarına devredilir. Kendisine miras kalan kişilerin bu mirası kabul etmeleri ya da reddetmek istedikleri durumlarda gerçekleştirmeleri gereken yasal bir takım işlemler bulunmaktadır. Peki, miras kalan kişinin yapması gerekenler nelerdir?

4 Ay İçinde Beyanname Verilmesi Gerekiyor 

Miras bırakan kişinin vefat etmesi durumunda bu vefat tarihini takip eden 4 ay içerisinde mirasçıların miras bırakan kişinin ikametgâh olarak bağlı olduğu vergi dairesine giderek beyanname vermesi gerekmektedir. Yine buna ek olarak mirasçı olan kişilerin Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunarak mirasçılık belgesi almaları gerekmektedir.

Veraset Belgesi Almak 

Veraset belgesi almak için vefat eden kişinin nüfus siciline bu vefat durumunun işlenmiş olması gerekmektedir. Vukuatlı nüfus kayıt örneği alındıktan sonra 2 şahitle mirasçılardan birinin Sulh Hukuk Mahkemesine başvuruda bulunularak dava dilekçesi yazılıp başvuruda bulunması mirasçı belgesi alınması mümkündür.

Çıkarılan bu mirasçı belgesi ile beraber tapu sicil müdürlüğüne başvuruda bulunularak miras bırakan kişinin taşınmaz malları için gerekli işlemler yapılır. Tapu pay oranları tapuda gösterilsin isteniyorsa bu durumda tüm mirasçıların aynı anda tapu dairesine gitmeleri gerekir. Eğer miras pay oranlarının görüntülenmesi istenmiyorsa bu durumda tek bir mirasçının gerekli işlemleri yapılması yeterlidir. Bu işlemlerin ardından miras kalan evin devri konusunda başka ek işlemler yapılmasına gerek yoktur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz