Bana Miras Kalıp Kalmadığını Nasıl Öğrenebilirim

/ 8 Kasım 2017 / 8.938 / 3 Yorum
Bana Miras Kalıp Kalmadığını Nasıl Öğrenebilirim

Miras Kaldığı Nasıl Öğrenilir?

Kişinin vefat etmesinin ardından kendisinden yasal mirasçılarına kalan taşınır ve taşınmaz malların tümü miras olarak isimlendirilir. Peki, birisinden miras kalıp kalmadığı nasıl öğrenilir, miras kalan yasal mirasçılara bildirimde bulunulur mu?

Bana Miras Kalıp Kalmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Kişinin mirasçı olup olmadığı ya da mirastan ne kadar pay alacağını göstermesi adına veraset ilamı yayımlanır. Kişinin mirasçı olduğunu gösteren bu belgeyi alabilmesi için Sulh Hukuk Mahkemelerine ya da notere ilgili belgelerle başvuruda bulunması gerekiyor. Kişinin veraset ilamı çıkarmak için gereken belgeler arasında yer alan mirasçı olunan kişinin ölüm belgesi, nüfus kayıt örneği ve veraset ilamı dilekçesi belgelerini teslim etmeleri yeterli oluyor. Kişinin yasal mirasçı olmasına rağmen bazı durumlarda mirastan yararlanmasına izin verilmez.

Mirastan Yoksunluk Sebepleri Nelerdir?

Kişinin yasal mirasçı olması ya da ölen kişi tarafından vasiyetname düzenleme sureti ile mirasçı seçilmesine rağmen bazı durumlarda bu mirastan yararlanmalarına izin verilmez. Bu nedenlerden bazıları şunlardır;

  • Mirasbırakan kişiyi kasten öldüren ya da buna teşebbüs edenler,
  • Kasti olarak ve hukuka aykırı bir şekilde mirasbırakanı ölüme bağlı olarak tasarruf edemeyecek hale getirenler,
  • Mirasbırakanın tasarruf yapmasını veya da tasarruftan dönmesini hileli olarak korkutma yolu ile zorla engelleyenler, buna teşebbüs edenler,
  • Ölüme bağlı tasarrufu kasti olarak ve hukuka aykırı bir şekilde mirasbırakanın artık yeniden yapma imkânı olmayacak şekilde engelleyenler mirastan mahrum edilir.

Ancak mirasbırakanın affetmesi durumunda bu kişiler yeniden mirasçı olmaya hak kazanabilir.


Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.
Etiketler

Bana Miras Kalıp Kalmadığını Nasıl Öğrenebilirim (3 Yorum)

  1. Merhaba benim annem 2000 yılında öldü analığı vardı oda buyıl fevat etti bana annemden miras kalmışmıdır

  2. İyi günler benim dedemin dedesinden miras kalmış ama bugüne kadar haberimiz olmadı yaklaşık 3 kuşak boyunca biz mirasçıyız tapudan çıkattırabilirmiyiz eski tarih uzun yıllar geçmiş tapuda bulunurmu yaklaşık bin dönüm 20 milyon lira filan gelecek