Miras Nasıl Bölüşülür?

Vefat eden kişinin yasal mirasçıları arasında paylaştırılmak üzere bırakmış olduğu tüm varlıklar miras olarak isimlendirilmektedir. Mirasbırakanın zümresi arasında miras paylaştırılmakta ya da vefat eden kişinin yazmış olduğu bir vasiyetnamesi bulunuyorsa buna göre miras paylaşımı gerçekleştirilmektedir. Peki, miras nasıl bölüşülür?

Miras Paylaşımı Nasıl Yapılır?

Miras bırakan kişinin birden fazla mirasçısı olması durumunda miras paylaşımı yapılması zorunludur. Ölen kişinin yasal mirasçıları hısımları olarak kabul edilirken ardından kan hısımları, evlatlığı ve alt soyu, eşi ve bunların hiçbirinin olmadığı durumlarda devlet olarak kabul edilmektedir. Mirasbırakan kişinin ilk olarak eşi ve çocukları olup olmadığına bakılmaktadır. Eşin alt soy ile beraber mirasçı olması durumunda mirasın 4/1’i oranında olan tutarı almasına izin verilir. Kalan tutar ise çocuk sayısına göre bölüştürülerek dağıtılır.

Eşin Mirastan Alacağı Pay Nedir?

Miras bırakan kişinin çocuğu yani alt soyu yoksa bu durumda mirasçılık hakkı mirasbırakan kişinin anne ve babasına geçer. Bu tip durumlarda eş mirasın yarısını alır ve kalan tutar anne ile baba arasında paylaştırılır. Miras bırakan kişinin anne ve babasının vefat ettiği durumlarda ise yasal mirasçı büyük anne, büyük baba, bunların da olmadığı durumlarda bunların çocuklarıdır. Bu tip durumlarda eş mirasın 4/3’lük bölümünü alır ve kalan tutar paylaştırılarak miras dağıtılır. Bunların hiçbirinin olmadığı durumlarda ise mirasın tamamı eşe kalmış kabul edilir. Miras paylaşılmadan önce kalan mirasın tamamı ikiye bölünür ve eş boşanma durumunda alacağı malları yine alır, ardından kalan tutar yukarıda yazıldığı gibi paylaştırılır.

 

 

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz