Miras nedir? Miras, vefat etmiş olan bir kişinin arkasında bıraktığı mal veya mülklerin, belli bir pay ve paydalar ile kişilere resmi şartlar ve oranlar ile dağıtılmasına denir. Peki miras ne zaman devlete kalır? İşte mirasın devlete kalma durumu ve detayları…

Miras ne zaman devlete kalır?

Miras, vefat eden kişilerin arkasında bırakmış olduğu mallarda hakkı olan kişilere eşit oranda dağıtılmasını gösteren hüküm ve kaidelere deniyor. Yasal olarak mirasçılar için birçok madde bulunuyor. Made 495‘de Miras bırakan kişinin birinci derece mirasçıları alt soyu olarak ifade edilir. Ayrıca çocukların eşit olarak hak sahibi olduğu ifade edilmiş. 2. durum ise ana ve babayı ilgilendiriyor. Altsoyu olmayan miras bırakanın miraçları ise annesi ve babasıdır. Eşit olarak oran verilmektedir. Ancak miras bırakanın annesi veya babası yok ise halefiyet yoluyla altsoyları alır. Eğer bir taraf tamamen yok ise, diğer taraf tüm malları alır.

Kısacası, tüm maddelere gereğince, anne baba, çocuklar, eş, anne tarafı baba tarafı, yasal yolla olmayan çocuklar, üvey evlatlar, evlatlıklar gibi tüm durumlarda bir yakınlığı olmayan kişinin mirası devlete kalacaktır. Bu miras artık devletindir.

Madde 501‘de zaten açıklanmış ve Mirası bırakanın arkasında bir mirasçısı olmaması halinde ölen kimsenin mirası Devlete geçer. Bu madden anlayacağımız gibi, kişi öldüğünde yukarıda saydığım gibi üvey yakın fark etmek hiçbir şekilde bir sahiplik söz konusu değilse, miras devletindir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz