Miras Payının Devredilmesi

İştirak halinde mülkiyetlerde, mirasçılardan birisi kendi payını, başka bir mirasçıya ya da mirasçılara devreder ise iştirak durumu bozulmuyor.

İştirak Mülkiyet Nedir?

İştirak halinde mülkiyet, birden fazla kişinin aralarında kanundan ya da sözleşmeden doğan bir ortaklık nedeniyle ve pay oranları açıkça gösterilmeksizin, bir taşınmaz mala birlikte malik olmaları durumuna deniyor.

İştirak mülkiyetlerde, mirasçılardan birinin kendi payını, iştirake dahil olmayan üçüncü şahsa devretmesi mümkün olmuyor. Ancak mirasçı, kendi payını diğer mirasçılara dilediği oranlarda devredebiliyor.

Bedelli ya da Bedelsiz Devir

Mirasçı, mirasını bedelli bir şekilde devreder ise satış olarak, bedelsiz bir şekilde devreder ise bağış olarak sayılıyor. Ayrıca miras payı, ölünceye kadar bakma karşılığında da devredilebiliyor.

Miras Payını Devretmek İçin Gereken Belgeler

İlk olarak devredilecek olan paya isabet olan veraset ya da intikal vergisi ilişiğinin kestirildiğine dair, vergi dairesinden alınan belgeyi bulundurmak gerekiyor. Ayrıca devreden ve devredilen kişilere ait fotoğraflı nüfus cüzdanı, pasaport ya da avukat kimliği ile vesikalık fotoğraflar ve T.C kimlik numarası ile vergi numarası gerekiyor. Devir işlemlerine temsilci olarak katılan varsa temsile ilişkin belge de gerekiyor.

Devir İşleminin Mali Yönü

1) Pay temliki için, temlik edilecek paya isabet eden veraset ve intikal vergisi ilişiğinin kestirildiğine dair vergi dairesinden alınmış belge.
2) Pay temliki bedelli ise satış olarak kabul edilir. Bu nedenle, 492 sayılı Harçlar Kanununa ekli (4) sayılı Tarifenin 20.a Pozisyonu uyarınca taşınmaz malın emlak beyan değerine yeniden değerleme oranı uygulanmak suretiyle bulunacak değerden (temlik edilen paya isabet eden değerden) az olmamak üzere taraflarca beyan edilen temlik (satış) değeri üzerinden alıcı ve satıcı için ayrı ayrı Binde 15 oranında harç tahsili gerekir.
3) Pay temliki, bir bedel alınmadan bağış olarak yapılıyorsa (4) sayılı Tarifenin 4. Nolu Pozisyonu uyarınca kayıtlı değer üzerinden payı temlik alan mirasçıdan Binde 54 oranında harç tahsili gerekir. Ayrıca işlem pay bağışı olduğundan veraset ve intikal vergisi için işlemden sonra vergi dairesine ihbarda bulunulması lazımdır.
4) Taşınmazın nevi hanesinde vakıf şerhi varsa, vakıf taviz bedeli ilişiği kestirilir ve Döner Sermaye işletmesince belirlenen tarifeye göre ücret tahsil edilir.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz