Miras paylaşımı her geçen gün bir sorun olarak yeniden gündeme geliyor. Mal varlığı sahibi yaşarken mirasçılar ciddi ayrımlara düşebilmekte. Miras ve mirasçı arasında bazı durumlarda ilişkiler kesilebilir ve yeniden düzenlemeler yapılabilir. Ancak her mal varlığı sahibi bu işlemleri sadece sözlü olarak yerine getirmeyi tercih ediyor. 

Kanunda miras nedir?

Hukuki bir şekilde araştırma yapacak olursak eğer, Medeni Kanun maddeleri en güzel şekilde size ışık tutuyor. Miras paylaşımı yapıldığında Medeni Kanun içerisinde vasiyetin miras paylaşımı konusunda sadece yeterli olmadığı ifade ediliyor. Evlat yada yasal olarak bir mirasçı olmaktadır. Bu bakımdan yasal mirasçılardan olan evlatların miras hakkı olmaması için miras bırakanın ölmeden önce mal varlığını dağıtması gerekiyor.

Miras paylaşımında çocuklar arasında eşitsizlik olur mu?

Mirası bırakan kişinin çocukları arasında miras paylaşımı yapılırken, hem yaş hem cinsiyet ayrımı olmadan bütün haklar eşit tutuluyor. Eğer yasal mirasçılar içerisinde evlilik dışında bir kardeş bulunuyorsa, Medeni kanun kapsamında evlilik dışı olan çocukların haklarını da kendi çocuklarıyla eşit tutuyor. Eğer mirası bırakan bir çocuğunu mirastan mahrum etmek isterse, çocuk yinede yasal mirasçı durumunda olduğu için mahrum bırakılamıyor.

Mal sahibi yaşıyorken miras paylaşımı

Mal sahibi bütün çocuklarına miras bırakmak istemiyorsa eğer, bütün varlığını bağışlar yada satarak pay etme hakkına sahiptir.

Sizlerinde miras hakkında merak ettiğiniz sorular varsa eğer, yorum kısmından bizlere sorabilirsiniz.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz