Herhangi bir miras paylaşımında itiraz veya sözleşmenin iptal edinme talebi olabilir. Bu gibi durumlarda itiraz süresi ve iptal sebebi gibi durumlarda hak sahibinin 1 yıl içerisinde adım atması gerekiyor.

Miras paylaşımına itiraz süresi nedir?

Miras paylaşımı yapılırken itiraz süresi, sözleşmenin iptal edilmesi gibi durumlar elbette meydana gelebilir. Miras paylaşımında iptal durumu ve mirasçı ile vasiyet alacaklısı dava açma hakkına sahip olabilir. Dava ise ölüme bağlı durumlarda veya kısım kısım iptal durumuna yönelik olabilir.

Miras paylaşımı itiraz davası için bazı durumların olması gerekmekte; 

Miras sözleşmesi, mirası bırakanın aklı dengesi olmadığı sırada yapılmış ise veya sözleşmede yanılma gibi aldatma yada zorlama durumu bulunmuşsa olabilir. Bunlara ek olarak ise miras sözleşmesi içeriği yasal yollar ve hukuk ve ahlaka aykırı olmuş ise dava açılabilir.

Ayrıca miras sözleşmesi itiraz süresi, iptal sebebi gibi durumlar olmuş ise, hak sahibi bu durumu öğrendiği andan itibaren bir yıl içerisinde dava açabilir. Ancak iyi niyetli davalar 10 yıl olurken, iyi niyetli olmayan davalılara karşı ise 20 yıl geçmekle düştüğünü belirtelim.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz