Ölen kişinin arkasından bıraktığı borçların, miras kalan malların değerinin üzerinde olması durumunda mirasçılar için çıkar yol miras reddedilmesi oluyor. Medeni Kanun’un 605 ve 606 maddelerine göre mirasçıların ölüm tarihinden itibaren üç ay içinde miras red edebilme hakkına sahiptir. Ölen kişinin yani miras bırakanın borcu, mirasçılara geçiyor. Tereke hem borçları hem de alacakların tüm mal varlıklarını kapsar.

Mirasçılar küçük ve miras bırakanın borçları ile alakalı ileride çok büyük bir mahrumiyet içine girilebilir. Bu durumda ise çocukların medeni hakları kullanma ehliyetine sahip olmadıkları için yasal temsilcileri, anne baba… vasıtasıyla miras red davası ikame ederek mirası red edebilir. Medeni Kanunun aynı zamanda gerçek red prosedürü yanında hükmi ret olanağı da bulunur. Bu duruma göre ölüm tarihinde miras bırakanın ödemeden aczi resmen tespit edilmiş ise miras red edilmiş olarak sayılıyor.

Mirasın hükmen reddi için ayrı olarak dava açılmış olması ya da mahkeme beyanında bulunması şart değildir. Mirasçılara karşı alacaklıların açtığı davada, mirasçılar tarafından def olarak görülüyor. Miras reddi, kayıtsız şartsız olmalıdır ve miras red edildikten sonra mirasçılar bu beyanından kural olarak dönemez.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz