Miras Sahibinin Hisse Satışı

Miras payının devri; miras payı ortak sahipli ise, miras sahiplerinden birinin miras payını, ortaklık bozulmadan diğer bir mirasçı ya da mirasçılara devretmesi demektedir. Medeni Kanun Kapsamında; miras sahiplerinin, söz konusu miras hissesini herhangi üçüncü kişilere devri mümkün değildir. Miras hissesi sadece mirasta hak sahibi olan kişilere devredilebilir. Kanuna göre miras hissesinin herhangi birine devredilmesi için en başta miras paylaşımının yapılmış olması gerekmektedir. Miras devredilmeden ise mirasçılar paylarını herhangi bir kişiye satabilmektedir.

Miras Devir İşlemi

 

Madde 677’ ye göre miras payının tamamı veya bir kısım devri söz konusu olduğunda, mirasçılar arasında yapılan yazılı sözleşme geçerli olur. Mirasçının herhangi bir kişiye yapacağı satış için sözleşmenin geçerliliği noter tarafından düzenlenmelidir. Sözleşme, mirası bu kişiye paylaşma hakkı vermemektedir. Miras paylaşma sonucunda mirasçıya verilen payın, satın alan kişiye verilmesini isteme hakkı sağlamaktadır. İştirak (el birliği) kendiliğinden bozulacağı için satış harcı dışında başka bir harç almaya gerek kalmamaktadır.

Miras Sahiplerinin Ön Alım Hakkı

 

Miras hisseleri sahipler dışında başka kişilere satılabilmektedir. Ancak miras sahiplerinin ön alım hakkı mevcuttur. Miras sahipleri bu hakka sahip oldukları için satılan pay kişiden geri alınabilir. Satışı öğrendikten sonraki 30 gün içinde bu haktan yararlanılabilmektedir. Eğer miras sahiplerini bu haktan yararlanması istenmiyorsa satışa istinaden noter tarafından ihtar çekilmelidir. Böylelikle 30 gün içinde haklarını kullanmazlar ise ön alım söz konusu olmayacaktır.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz