Miras Sözleşmesi Nedir, İptali Nasıl Yapılır?

Miras bırakan ile üçüncü kişi arasında düzenlenen yazılı resmi anlaşmalara miras sözleşmesi adı verilmektedir. Sözleşmede miras bırakan ile üçüncü kişi karşılıklı olarak önce mal varlıklarını beyan ederler ardından da bu beyan yazılı olarak belgelendirilir. Ancak hazırlanan belgenin resmi olarak miras sözleşmesi şeklinde kabul edilmesi için taşıması gereken bazı özel şartlar bulunmaktadır.

Miras Sözleşmesinin Şartları Nelerdir?

Miras sözleşmesinin resmi olarak geçerli sayılabilmesi için mutlaka vasiyetname olarak hazırlanması şartıdır. Bu sözleşmeyi hazırlayan memurun yanı sıra 2 kişinin de şahit olarak bu belgeye imza atmaları gerekir. Yasal olarak bu şartlara uygun olarak hazırlanan miras sözleşmeleri vasiyetname olarak kabul edilir ve sözleşmede yer alan maddelerin aksi bir durum yaşanırsa hak kaybına uğrayan kişi bu sözleşmeyi ibraz ederek itiraz etme hakkına sahiptir.

Miras Sözleşmesi İptali Nasıl Yapılır?

Sözleşmenin iptal edilmesinin en kolay yolu sözleşmeyi imzalayan iki tarafında rıza göstererek karşılıklı olarak sözleşmeyi feshetmesidir. Ancak bir tarafın sözleşmeyi iptal etmek istemediğini beyan etmesi durumunda iptalin gerçekleşmesi son derece zordur. Yine buna ek olarak miras bırakılan kişi miras bırakandan önce hayatını kaybederse bu durumda sözleşme kendiliğinden feshedilmiş sayılır. Yani miras bırakan kişinin ölümü halinde yasal mirasçı olarak belirlediği kişinin ölümü sözleşmenin iptali anlamına gelir. Mal varlıklarının sözleşmede eksik olarak yazılması da sözleşmenin geçersiz sayılmasına neden olur.

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz