Miras Taksim Sözleşme Örneği

Miras bırakan kişinin vefat etmesi durumunda kalan malvarlığının yasal mirasçıları arasında paylaştırılması işlemine miras taksim işlemi adı verilmektedir. Bu işlem noter ya da tapu dairelerinde yapılabilmektedir. İşlem esnasında paylaşımı gösteren sözleşme ise miras taksim sözleşmesidir. Miras taksim sözleşmesi için tapu dairesi tercih edilecekse bu durumda tüm yasal mirasçıların tapuda hazır olması şartı aranmaktadır.

Noterde Miras Taksim Sözleşmesi

Miras taksim sözleşmesi noterde düzenlendiyse bu durumda aranılan şartların yerine getirilmesi durumunda her bir mirasçı tapuya kendileri tek başlarına giderek haklarına düşen taşınmazın gerekli yasal işlemlerini yapma hakkına sahip oluyor. Sadece gayrimenkul paylaşımı yapılacaksa bu durumda tüm tarafların tapuda buluşarak miras taksim işlemini yapmaları daha kolay olurken başka varlıklar da bulunuyorsa bu durumda noterde miras taksim sözleşmesi düzenlenmesi daha doğru bulunuyor.

Miras Taksim Sözleşmesi Örneği

TARAFLAR :

…………arasında aşağıdaki koşullarla bir miras taksim sözleşmesi akdolunmuştur.

İşbu sözleşmede ;

…………..” devreden “,

………….” devralan ” olarak anılacaktır.

KONU :

İşbu sözleşmenin konusu, ……….vefatı sonucunda devredenlerin kendilerine intikal eden, tapuda ………….adına kayıtlı olan ve edinilmiş mal rejimi gereği yarısının da ona ait olduğu, terekedeki taksim sonunda kendisine düşecek miras payına düşen …………..yer alan konutun mülkiyet hakkının tamamını, mirasçılardan olan ………(devralana) devretmesidir.

TARAFLARIN YÜKÜMLÜLÜKLERİ : Devredenler, ………..tarihinde ölen …….’dan kendilerine intikal eden ve taksim sonunda kesinleşecek olan yukarıda bahsi geçen mülkiyet üzerindeki miras payının tamamını devralana, …………terekenin kalan kısmından hiçbir hak talep etmemesi şartıyla devretmiştir.

YETKİLİ MAHKEME :

İşbu sözleşmeden doğması muhtemel uyuşmazlıklar için …………yetkili olacaktır.

İşbu sözleşme, ../../2013 tarihinde ………………………..’ da beş nüsha olarak imzalanmış ve bir nüsha devralana teslim edilmiş, diğer nüshalar devredenlerde kalmıştır.

Devreden Devralan

Kaynak : Emlakdanismanlari.com


_________________________________________________________________________________________________

UYARI: Web sitemiz üzerinde bulunan tüm yazılar, görseller ve tüm materyaller Emlakdanismanlari.com 'a aittir. Kaynak belirtilmeden site içeriği kopyalanamaz, alıntı yapılamaz, başka yerde yayınlanamaz.

Konu Hakkında Emlak Danışmanlarımız'dan daha fazla bilgi almak için Soru sorabilir, veya görüşlerinizi yorum yaparak paylaşabilirsiniz.


CEVAP VER

Please enter your comment!
Lütfen isminizi buraya giriniz